Od 1 lipca można składać wnioski o świadczenie z programu "Dobry Start" dla każdego uczącego się dziecka. Jaką kwotę można otrzymać i do kiedy należy złożyć wniosek, aby dostać pieniądze we wrześniu? Jak złożyć wniosek o dofinansowanie? Informacje znajdziesz w niniejszym artykule.
Wyprawka szkolna "Dobry Start". Ile wynosi świadczenie?
Od 1 lipca można składać wnioski o świadczenie z programu "Dobry Start". To 300 zł wyprawki szkolnej dla każdego uczącego się dziecka.
"Złożono już blisko 2 mln wniosków. ZUS na bieżąco wypłaca środki z programu. Właśnie wypłaciliśmy kolejną transzę w kwocie 60 mln zł" – powiedziała prezes ZUS.
"Oznacza to, że do rodzin trafiło już ponad 426 mln złotych. Liczba dzieci, na które wypłacono świadczenie przekroczyła 1,4 mln" – dodała.
Wyprawka szkolna "Dobry Start". Czy świadczenie zależy od dochodów?
Prezes ZUS przypomniała, że w ramach programu rodzice - bez względu na dochody - mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup np. artykułów szkolnych oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych.
Wyprawka szkolna "Dobry Start". Jakie trzeba spełnić warunki, by otrzymać świadczenie?
Wsparcie przysługuje raz w roku - na dziecko, które uczy się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Wnioski na nowy okres świadczeniowy można składać od 1 lipca do 30 listopada 2023 roku. Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września.
Wyprawka szkolna "Dobry Start". Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?
Wniosek o świadczenie z programu "Dobry Start" można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia oraz aplikacji mZUS.
Na PUE ZUS specjalny kreator wniosków o świadczenia z "Dobrego Startu" poprowadzi użytkownika przez cały proces krok po kroku. Można w ten sposób uniknąć błędów przy ubieganiu się o świadczenie. Na wniosku – oprócz innych danych – należy podać: numer rachunku bankowego, na który wpłynie świadczenie, adres mailowy oraz numer telefonu - czyli dane, które będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku.
Również zawiadomienia dotyczące świadczeń "300 plus" będą przekazywane w formie elektronicznej. Informację o przyznaniu świadczenia będzie można znaleźć w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS. Również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.
Na PUE ZUS znajdzie się także cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).(PAP)