Reforma edukacji według PiS: Piąta klasa podstawówki nie pójdzie do gimnazjum

autor: Anna Wittenberg, Klara Klinger28.10.2015, 07:29; Aktualizacja: 30.10.2015, 11:17

PiS zapowiada, że zlikwiduje szkoły tego stopnia już za dwa lata. Pomysł przetestują roczniki 2004–2009

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (153)

  • Żaba(2015-10-28 08:11) Zgłoś naruszenie 10

    Słów brak! Znowu rozpierducha i eksperymenty na dzieciach. Moje dziecko to 2008 rocznik, nie dość, że musiało iść do szkoły jako 6 latek i teraz wraca o 17.15 bo ma trzecią zmianę, to jeszcze zamieszanie z gimnazjami... A do wszystkich- wiara, że jak zlikwidują gimnazja będzie cacy, dzieci bedą miłe, grzeczne, dobrze się uczyły to mrzonka! To nie gimnazja spowodowały taki stan rzeczy, to znak naszych czasów, braku opieki rodziców (trzeba pracować)! Zamiast robić rozwałkę na całego, może po prostu zróbmy mniejsze klasy??? Efekty będą od razu- i wychowawcze i związane z wiedzą. Żal mi nauczycieli, co rusz jakiś debil dorywa się do władzy i miesza w edukacji- dziś nauczyciele gimnazjów dowiedzieli się, że za dwa lata będą bezrobotni...fajnie, nie ma co... Aha, jeszcze chciałam zapytać się, co jeśli likiwidacja gimnazjów nie przyniesie skutku? Bo wszyscy tu naiwnie wierzą, że jak znikną to nie będzie problemu! Czy jak znowu zmieni się władza, wprowadzimy nowy rodzaj szkoły? Co z daemowymi podręcznikami wydrukowanymi z naszych podatków, które to podręczniki po zmianie podstawy będą nadawały sę do kaosza???

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Gog(2015-10-28 08:27) Zgłoś naruszenie 2814

    No, to moim zdaniem szykujmy się na masowe bezrobocie nauczycieli i pracowników gimnazjów. Jest to jedyna grupa, która straci na zmianach. Bronimy górników, rolników, mundurówki, ale nie pracowników oświaty. To jedyna grupa, której zabrano prawa nabyte - wcześniejszą emeryturę.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • m.a(2015-10-28 08:31) Zgłoś naruszenie 11

    Totalna bzdura. Najwiekszym problemem polskiej edukacji jest JAKOSC nauczycieli. Bez rozwiazania problemu metodyki nauczania - zwlaszcza przedmiotow uczacych logicznego myslenia bedzie tylko gorzej.

    Podobnie z pomyslem 500 zl na dziecko. Nie wiem jak jest obecnie, ale na przelomie wiekow system pomocy socjalnej dla matek wychowujacych dzieci w UK powodowal, ze mlode dziewczyny specjalnie rodzily jedno dziecko po drugim by miec zapewnione dochody bez podejmowania pracy. 500 zl na dziecko nie zmieni tendencji demograficznych wsrod mlodych rodzin z ambicjami. Zwiekszy tylko nierownosci spoleczne i szanse rozwojowe dla dzieci z obszarow wiejskich i rodzin dysfunkcyjnych.

    To jest propozycja ludzi, ktorzy nie maja pomyslu na rozwoj tego kraju, konserwatystow pragnacych sprowadzic z powrotem kobiety do XIX wieku - matek kur domowych. A co bedzie jak dzieci wyrosna?

    Dolozmy do tego podniesienie wieku na 7 lat przy braku miejsc w przedszkolach.

    Nie tedy droga. Wydacie miliardy "do kieszeni" kobiet zamiast zapewnic infrastrukture (np. zlobki i przedszkola) nie tylo pozwalajace kobietom nie wypasc z rynku pracy, ale rowniez stwarzajace szanse dzieciom z rodzin i obszarow gdzie rodzice (matki) nie sa w stanie zapewnic pociechom wiele wiecej niz wikt i opierunek!!!

    Jak sie nie ma pomyslu to najlepiej "dac pieniadze do reki rujnujac budzet i pozbawiajac siebie i nastepcow mozliwosci stowrzenia zaplecza infrastruktury i edukacyjnego by rzeczywiscie moglo sie rodzic wiecej dzieci...

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-10-28 08:36) Zgłoś naruszenie 10

    Skoro w podstawówce będzie prze pierwsze 4 lata nauczanie początkowe, to trzeba będzie tam o 25% wiecej nauczycieli nauczania początkowego. Nauczyciele obecnych klas 4-6 "wchłoną" jedną dodatkową klasę (8) oprócz nielicznych przedmiotów takich jak chemia, fizyka, geografia, biologia, chyba, że nadal będzie utrzymywana idiotyczna przyroda w klasach 5-8 - to wtedy wchłoną wszystko. Dla nauczyciel gimnazjów nie nie pozostanie. Nauczyciele szkół średnich bez problemu wchłoną jedną klasę więcej. Nauczyciele gimnazjów w zdecydowanej większości stracą pracę. To nie jest tak, ze nic się nie zmieni, bo ilosć dzieci pozostanie bez zmian. Obecnie liczni nauczyciele w podstawówkach i liceach pracują na niepełny etat, więc po reformie dopełnią godziny do etatu a i możliwość do 9 nadgodzin istnieje. Oprócz nauczycieli, w gimnazjach pracę stracą dyrektorzy, sekretarz szkoły, sprzątaczki, woźne, palacz. To jest od kilku do kilkunastu osób na każdą szkołę. Ciekawe, jak PiS wytłumaczy im tę "dobrą reformę".

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-10-28 09:00) Zgłoś naruszenie 10

    Wg tego pomysłu, we wrześniu 2017r, klasa 2 i 3 w liceum stanie się klasą 3 i 4, natomiast klasa 2 i 3 z gimnazjum zostanie przeniesiona do liceum jako klasy 1 i 2.

    Odpowiedz
  • Anna(2015-10-28 09:04) Zgłoś naruszenie 00

    Juz sie zaczyna!!!

    Odpowiedz
  • SWAT(2015-10-28 09:05) Zgłoś naruszenie 01

    Najpierw zmienią piątoklasistom podstawę programową po raz kolejny a potem z ósmej klasy wypuszczą ich do liceów razem z ostatnim rocznikiem gimnazjum. Chaos to mało powiedziane.

    Odpowiedz
  • Gog(2015-10-28 09:10) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety, dla pracowników gimnazjów, to nie będzie "dobra zmiana". Czy zyskają uczniowie? W przeładowanych podstawówkach pojawią się dwa dodatkowe roczniki, czyli może być trzecia zmiana. Na korytarzach będą spotykać się maluchy z uczniami w wieku gimnazjalnym. Jedyny zysk, to brak zmiany zespołu klasowego, ale to można załatwić zaleceniem przenoszenia do gimnazjum całych klas. W szkołach wiejskich, których koszt utrzymania znacznie wzrośnie, trzeba będzie odbudować pracownie przedmiotowe. Czy jednak znajda się nauczyciele chętni do pracy w wymiarze 1-2 godzin fizyki, biologii, chemii w tygodniu? Czy w szkołach średnich wzrośnie poziom? Moim zdaniem nie, gdyż ze względu na to niż przyjmuje się wszystkich chętnych.
    Znamienna jest końcówka artykułu, cytuję:
    "Prawo i Sprawiedliwość nie ujawnia, jak będą w szczegółach wyglądały przemiany sieci szkół i co stanie się z nauczycielami zatrudnionymi dziś w gimnazjach."

    Odpowiedz
  • skorpi(2015-10-28 09:21) Zgłoś naruszenie 4111

    A kiedyś ( i niektórych krajach nadal) 13latki były w jednym budynku z maluchami i jakoś nikt nie zginął.

    Przypadkiem czy to nie chodzi o pensum? Bo tak można mieć pracę i w podstawówce i w gimnazjum- często nawet nie wychodząc z budynku. Teraz będzie jedno pensum.
    Pomysł z gimnazjum był poroniony. Tak jak maturzyści z maturą na 30%!!!

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-10-28 09:34) Zgłoś naruszenie 10

    Napisałem, jak to jest "do zrobienia" we wrzesniu 2017r, ale nie uwzględniłem, co bedzie we wrzesniu 2018r ! Wg mojej interpretacji, w 2017r byłoby tak. Podstawówka - klasy 1-7, gimnazjum nie istnieje, w liceach klasy 1-4 (klasy nowe 3-4 ze starych 1-2, klasy nowe 1-2 ze starych gimnazjalnych 2-3). A co we wrześniu 2018r ? Podstawówka - klasy 1-8, gimnazjum - brak, liceum - klasy 2-4 (brak naboru do klasy 1) ? I tu wszystko bierze w łeb ! Wyjście jest tylko jedno - nie będzie likwidacji gimnazjów w 2017r tylko rozpocznie się proces ich wygaszania !!! Zatem w 2017r będzie: podstawówka - klasy 1-7, gimnazjum klasy 2-3, liceum klasy 1-3. W 2018r: podstawówka - klasy 1-8, gimnazjum - klasa 3, liceum klasy 1-3. Dopiero w 2019r: podstawówka - klasy 1-8, gimnazjum - brak, liceum - klasy 1-4 (z klas 2 i 3 nowe klasy 3-4 plus klasa 2 jako była 3 gimnazjum i klasa 1 jako była 8 kl. podstawówki. Ogarniacie to ?

    Odpowiedz
  • ola(2015-10-28 09:57) Zgłoś naruszenie 01

    SUPER !!! Cos w końcu pozytywnego zaczyna sie dziać

    Odpowiedz
  • Mural(2015-10-28 10:11) Zgłoś naruszenie 01

    Od września 2016 piąte klasy mają kontynuować program wg podstawy programowej, mają otrzymać nowe bezpłatne podręczniki. One już idą tym nowym programem. Tak jak są szóstoklasiści, gimnazjaliści i licealiści. Przywróćcie nam stare zasady emerytalne, ja mogłam odejść już w 2011 rioku, po 26 latach składkowych i 4 nieskładkowych. //30 lat.//A nie, dodano mi do 2022 roku!!! A teraz mnie i innych na bruk? Tylko z powodu chorego pomysłu PIS, który też przed laty głosował za odebraniem starych zasad od 1.01. 2009 r. Za był też śp. Lech Kaczyński, ówczesny prezydent. I SLD.

    Odpowiedz
  • krakus(2015-10-28 10:13) Zgłoś naruszenie 00

    A co z pensjami? drogami? syfem w biednej Polsce?

    Odpowiedz
  • jahag(2015-10-28 10:35) Zgłoś naruszenie 00

    Rocznika 2008 Mam tego dość. Moje dziecko nie jest takie głupie, żeby miało nauczanie początkowe przez 4 lata. A co z dalszą częścią, kiedy nauczy się biologii, geografii - to bęiize w liceum? Ludzie zacznijcie badać najpier co przynoszą zmiany, a nie robić kolejny bałagan. Zróbcie reformę rozpisaną na 10 lat, a nie rok.

    Odpowiedz
  • bystra :)(2015-10-28 10:39) Zgłoś naruszenie 00

    Dla rozwiązania problemu n-li pracujących w gimnazjach proponuję, aby pierwszy etap 1-4 był w podstawówkach, a 5-8 w obecnych budynkach gimnazjów :)

    Odpowiedz
  • ars(2015-10-28 11:03) Zgłoś naruszenie 00

    ja tez chodziłem do podstawówki 8 lat i nic się nie działo wręcz było lepiej ponieważ u mnie w podstawówce klasy 1 - 3 miały zajęcia od 8:00 klasy 4- 6 na przemian raz na rano raz na 10 czy 11 a klasy 7-8 od 12:00 nawet lekcje były tak ze lekcje zaczynały się o 13:30 do 18:15. co dobrego za tym szło to to że rodzice 7 i8 klasistów jak to nazywacie burzliwość hormonów jak przychodziły do domu to rodzice już też w domu byli nie było latania młodzików wieczorami po ulicach. rodzice przynajmniej mogli przypilnować dzieciaki a rano to powiedzmy sobie szczerze jak maja na 10 czy 12 do szkoły tonie będą latać z rana po centrach handlowych bo lubią spać a wieczorem już są rodzice więc mają wgląd na to co i gdzie robią ich pociechy dla tego nie było tak źle jak było 8 klas

    Odpowiedz
  • SWAT(2015-10-28 11:27) Zgłoś naruszenie 00

    Darmowe podręczniki na przemiał. Podwójny eksperyment na rocznikach 2004- 2008. Zakorkowanie liceów w roku 2020 podwójnym rocznikiem (ostatnim gimnazjów i pierwszym osmiolatki). Setki milionów na przystosowanie szkół podstawowych do przyjęcia sześciolatków - w błoto. Totalny chaos w szkolnictwie. Nauczyciele przyrody do zwolnienia. Większość nauczycieli gimnazjów (najmłodsza i najlepiej wykształcona kadra) na bruk. Koszty szkolnictwa w górę, bo małe podstawówki będą 8 a nie 6 letnie (dodatkowy argument dla gmin aby je zlikwidować

    Odpowiedz
  • anka(2015-10-28 11:32) Zgłoś naruszenie 00

    Kto się cieszy, to raczej nie ma dzieci z tych roczników, na których urzędasy będą nadal testować chore reformy. Ciekawa jestem jak dopchają dwa roczniki do przeładowanych i działających już na dwie, trzy zmiany podstawówek. Masakra!

    Odpowiedz
  • do @bystrej(2015-10-28 11:39) Zgłoś naruszenie 00

    Nie o budynki to chodzi. Powinien być nakaz przechodzenia uczniów do liceum wraz z godzinami nauczycieli z gimnazjów i tak samo z pozostawianiem uczniów w podstawówkach w kl. 7-8.

    Odpowiedz
  • ojciec(2015-10-28 11:49) Zgłoś naruszenie 00

    Szkoda, że dopiero 5 klasy pozostaną w SP. Liczyłem, że obecne 6 nie pójdą do gimnazjum. Dzieci będą zawiedzione.

    Odpowiedz