statystyki

Pełnoletni uczeń musi mieć zgodę na opuszczenie szkoły w trakcie zajęć

autor: Piotr Pieńkosz12.10.2015, 09:13; Aktualizacja: 12.10.2015, 09:22
Szkoły to zakłady administracyjne, w których obowiązuje władztwo kierownictwa takich placówek nad ich użytkownikami.

Szkoły to zakłady administracyjne, w których obowiązuje władztwo kierownictwa takich placówek nad ich użytkownikami.źródło: ShutterStock

Jestem uczennicą warszawskiego liceum. Jako że ukończyłam już 18 lat, chciałabym bez pytania o zgodę opuszczać budynek szkoły. Niestety, w naszym liceum nawet pełnoletni uczniowie muszą uzyskać zgodę wychowawcy lub innego nauczyciela na wyjście w trakcie zajęć. Czy takie zastrzeżenie jest zgodne z prawem? Przecież osoba pełnoletnia może sama decydować o sobie – pisze pani Weronika.

Sprawdziliśmy. Rzeczywiście, tego typu ograniczenia obowiązują w stołecznych szkołach. Podobnie jest jednak także w innych miejscowościach.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Agawa(2015-10-13 08:24) Zgłoś naruszenie 00

  do "do EU" - fakt są takie przepisy, ale to tylko płętuje problem. Polska praktyka oświatowa na zwyczaju stoi, brakuje podstawowych unormowań prawnych. Akurat kwestia pełnoletnich uczniów w szkole nie jest nowym problemem, a od uchwalenia konstytucji nikt nie pokusił sie o uchwalenie ustawy, która by to normowała. Obecny stan prawny jest niezgodny z ustawą zasadniczą - prawa i wolności dosrosłego obywatela podlegają ograniczeniu tylko poprzez ustawę, a takiej ustawy nie ma (są tylko próby naginania interpretacji innych ustaw). Czy ograniczenie wolności w ramach działania placówki oświatowej kwalifikuje się na ustawę, to inna kwestia - ale w tej chwili jej nie ma a regulaminy są.
  Jest to problem wychowawczy - szkoła powinna uczyć szacunku do prawa, jego przestrzegania i (to juz pobożne życzenie) korzystania z nich - w tehj chwili uczy czegoś przeciwnego.

  Odpowiedz
 • EU(2015-10-12 15:18) Zgłoś naruszenie 00

  Czy te szkoły to więzienia? Jeżeli uczeń nie stosuje się do regulaminu to musi ponieść konsekwencje i na to
  się godzi podejmując decyzję.Swoją drogą taki regulamin jest idiotyczny,szkoła to nie zakon,a uczniowie nie są
  niewolnikami.

  Odpowiedz
 • gogolewski(2015-10-13 15:31) Zgłoś naruszenie 00

  Jak się chodzi do pracy to też nie wychodzi się bez zgody przełożonego. Wprowadzić karty elektro. na wejście i wyjście i po kłopocie.

  Odpowiedz
 • belfer lo(2015-10-12 21:06) Zgłoś naruszenie 00

  Odsylam do wypowiedzi pani Kluzik i do madrych rodzicow z pretensjami, że szkoła nie dopilnowala pociechy a ta zwiala z zajęć

  Odpowiedz
 • do EU(2015-10-12 21:50) Zgłoś naruszenie 00

  Szanowny EU,
  nie masz niestety racji. Tak skonstruowane jest prawo oświatowe, że szkoła ponosi pełną odpowiedzialność za ucznia, nawet gdy ten jest dorosły. Pełnoletni uczeń może się ożenić/wyjść za mąż, zdobyć prawo jazdy, wyjeżdżać samodzielnie za granicę, jednak w czasie jakichkolwiek zajęć organizowanych przez szkołę, zawsze musi być pod opieką nauczyciela. Tak stanowią przepisy. Wiem, że to jest ogromny dyskomfort dla takiego ucznia, ale wierz mi, dla nauczyciela jeszcze większy.
  Art. 6. Nauczyciel obowiązany jest:
  1) rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę;

  Odpowiedz
 • User(2015-10-13 18:31) Zgłoś naruszenie 00

  Nie zgodzę się z powyższym artykułem powołuję się tutaj na najwyższy akt prawny obowiązujący na terenie Rzeczpospolitej Polskiej a którą muszą nauczyć się studenci prawa na pamięć czyli Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej a dokładnie Art. 70. pkt. 1. Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. Sposób wykonywania obowiązku szkolnego określa ustawa. Drugi akt prawny tj. Ustawa o Systemie Oświaty Art. 15. 1. Nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18 roku życia. 2. Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat, oraz trwa do ukończenia gimnazjum, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18 roku życia.
  Więc obowiązek Państwa Polskiego w stosunku do ucznia wygasł po ukończeniu przez niego 18 roku życia czyli Polska spełniła swój obowiązek patriotyczny w stosunku pełnoletniego Obywatela/ki RP i dalej nie musi się uczyć pełnoletni obywatel/ka. Chyba, że on sam/a chce się uczyć wówczas musi się podporządkować pod przepisy obowiązujące w szkole jak nie nikt nie musi na siłę trzymać ucznia/uczennicy w szkole nie musi kończyć szkoły, mieć matury czy kończyć studiów wyższych.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane