Osoby rozpoczynające studia na politechnice, a także na wybranych kierunkach na uniwersytecie muszą dostarczyć na uczelnię zaświadczenie od lekarza medycyny pracy. Co, jeśli nie zdążą przed rozpoczęciem zajęć? Na których uczelniach brak zaświadczenia dyskwalifikuje kandydata? Czy łatwo umówić się na wizytę do specjalisty medycyny pracy i jakie są koszty? Sprawdziliśmy.

Uniwersytet Jagielloński. Nie doniosłeś zaświadczenia? Nie podejmiesz studiów

Na Uniwersytecie Jagiellońskim zaświadczenie od lekarza medycyny pracy jest wymagane na określone kierunki studiów, np. medycyna, chemia. Student, decydując się na wybrany kierunek, składa dokumenty (około połowy lipca), następnie otrzymuje skierowanie na badanie. Deadline wykonania badania to zazwyczaj 11 września. Jak poinformował nas przedstawiciel Działu Rekrutacji UJ, jeśli termin nie zostanie dotrzymany, jest to traktowane jak niedoniesienie dokumentów, i takie przypadki są indywidualnie rozpatrywane, ale co do zasady uniemożliwia to podjęcie studiów.

Politechnika Wrocławska. Przyszły student nie będzie dopuszczony do zajęć bez badań medycyny pracy

Na Politechnice Wrocławskiej zaświadczenie od lekarza medycyny pracy warunkuje przystąpienie do zajęć na wydziale chemicznym, wydziale geoinżynierii, górnictwa i geologii oraz techniczno-informatycznym. Jeśli kandydat został przyjęty na studia, ale nie doniósł zaświadczenia, nie może być dopuszczony do zajęć.

Jak poinformował nas konsultant Działu Rekrutacji PWr, jeśli na zajęciach zostały zidentyfikowane czynniki szkodliwe i kandydat nie ma zgody lekarza na przystąpienie do takich zajęć, nie może tego zrobić.

Nie ma również możliwości podpisania zaświadczenia, że student chce na własną odpowiedzialność rozpocząć zajęcia:
– Nie sądzę, żeby uczelnia brała odpowiedzialność w sytuacji np. kiedy student ma jakieś schorzenia, a chce studiować chemię i będzie miał kontakt z oparami. Nie ma takiej możliwości – powiedział konsultant Działu Rekrutacji PWr.

– Najpierw wysyłamy do kandydata informację, że jest zakwalifikowany, następnie jeżeli złoży dokumenty, to będzie przyjęty. Przy składaniu dokumentów otrzymuje skierowanie na badania medycyny pracy i musi je wykonać do końca września – dodał przedstawiciel Działu Rekrutacji PWr.

Politechnika Warszawska. Student może zacząć zajęcia bez badań medycyny pracy, ale na własną odpowiedzialność

Na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, jeśli student nie zdąży z zaświadczeniem od lekarza medycyny pracy, może mieć problem z rozpoczęciem zajęć laboratoryjnych. Tutaj jednak jest furtka: może napisać oświadczenie, że rozpoczyna zajęcia na własną odpowiedzialność. Pracownik dziekanatu Wydziału Elektrycznego PW poinformował, że zazwyczaj student donosi zaświadczenie w ciągu dwóch pierwszych zajęć.

– Pierwsze zajęcia są najczęściej organizacyjne, więc nie ma dużego problemu – dodał przedstawiciel dziekanatu.

Badania medycyny pracy dla kandydatów na studia. Próba umówienia się na badanie i koszty w praktyce

Niektóre z uczelni mają podpisane umowy z przychodniami, w których studenci mogą bezpłatnie umówić się na badanie medycyny pracy. Np. Politechnika Warszawska proponuje wykonanie badań w MWOMP w Warszawie przy Al. Wojska Polskiego 25. Na stronie podane są godziny kontaktu 7.30-15.00. Niestety, gdy w ciągu tygodnia dwukrotnie próbowaliśmy się dzwonić o godz. 10 i czekaliśmy na linii ok. 15 min, nikt nie odebrał.

Brak możliwości dodzwonienia się do MWOMP może utrudnić przyszłym studentom bezpłatne uzyskanie badań medycyny pracy. Jedynym wyjściem jest poszukiwanie na własną rękę przychodni, w których będzie dostępny termin badania. Wykaz podmiotów wykonujących bezpłatne badania uczniów na terenie województwa mazowieckiego w 2023 r. znajduje się na stronie MWOMP.

Po próbie umówienia się w jednej z wymienionych w wykazie przychodni na Pradze Południe okazało się, że nie ma już możliwości bezpłatnej wizyty, bo placówce skończyły się limity. Jak nas poinformowano, w tym roku przychodnia otrzymała dużo mniejsze limity bezpłatnych wizyt (200) niż w zeszłym roku (1000). W związku z tym badanie medycyny pracy przyszły student w tej placówce może wykonać jedynie odpłatnie. Cena wizyty waha się od 160 do 600 zł w zależności od liczby czynników szkodliwych, z którymi będzie miał kontakt podczas zajęć.

Jak wskazano, często jest to więcej niż jeden czynnik szkodliwy, dlatego trzeba wykonać szereg badań i cena w rzeczywistości jest bliższa wyższej granicy podanego przedziału (każde dodatkowe badanie krwi itd. to dodatkowa opłata). Ponadto na jednej wizycie może się nie skończyć, bo bardzo prawdopodobne, że niezbędne będą skierowania i wizyty do kolejnych specjalistów, a co za tym idzie – kolejne koszty.

Najbliższy dostępny termin w tej placówce to początek września.