Zarządzanie, ekonomia, ale też medycyna roślin i budowa jachtów – wciąż czekają na kandydatów, którzy chcieliby podjąć darmową naukę w szkole wyższej. Niektóre uczelnie nadal mają wolne miejsca na kilkudziesięciu kierunkach.

Dzisiaj maturzyści, którzy poprawili maturę, otrzymają świadectwa dojrzałości. DGP sprawdził, czy mają jeszcze szanse wziąć udział w tegorocznej rekrutacji i dostać się na bezpłatne studia. Z zebranych danych wynika, że większość szkół wyższych wciąż prowadzi nabór.
– Trwają jeszcze zapisy na kilka kierunków studiów stacjonarnych pierwszego stopnia – informuje Olga Basik z biura prasowego Uniwersytetu Warszawskiego.
Tu można zarejestrować się na geologię, iberystykę, fizykę, asyriologię i hetytologię czy indologię. Natomiast na Uniwersytecie Gdańskim na chętnych czeka ponad 800 wolnych miejsc na studiach stacjonarnych. Przykładowo na archeologii, kulturoznawstwie, bioinformatyce czy etnofilologii kaszubskiej.
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie będzie prowadził nabór do wyczerpania limitu miejsc, nie dłużej jednak niż do 24 września. Wciąż oferuje studia na ponad 60 kierunkach. Przykładowo: zarządzaniu, ekonomii, budownictwie, ochronie środowiska, biologii, medycynie roślin, energetyce czy budowie jachtów.
Z kolei Politechnika Koszalińska (PK) będzie czekała na kandydatów do końca września. – Uczelnia proponuje maturzystom 26 kierunków – wskazuje Agnieszka Kowalska, rzecznik prasowy PK.
Wylicza, że do wyboru są kierunki techniczne (m.in. informatyka, mechatronika, inżynieria biomedyczna, transport, energetyka, mechanika i budowa maszyn, budownictwo, inżynieria środowiska, elektronika i telekomunikacja), ekonomiczne (ekonomia, finanse i rachunkowość, zarządzanie), humanistyczne (m.in. filologia angielska i germańska, europeistyka, pedagogika) oraz artystyczne (wzornictwo, architektura wnętrz).
Z kolei na Politechnice Łódzkiej, która prowadzi rekrutację tylko do najbliższego poniedziałku, wolne miejsca są na matematyce, technologii żywności i żywienia człowieka, włókiennictwie czy inżynierii bezpieczeństwa pracy.
– Osoby zainteresowane studiami stacjonarnymi pierwszego stopnia na Politechnice Lubelskiej do 13 września 2015 r. mogą zarejestrować się na edukację techniczno-informatyczną, matematykę, inżynierię bezpieczeństwa, elektrotechnikę, inżynierię materiałową, produkcji czy środowiska, finanse i rachunkowość albo np. zarządzanie – wylicza z kolei Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy Politechniki Lubelskiej.
52 tys. maturzystów miało prawo przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu