statystyki

Mechanizm pomocy dla studentów wymaga zmian

autor: Jacek Pakuła16.07.2015, 07:37; Aktualizacja: 16.07.2015, 08:48

Reguły, na podstawie których wsparcie otrzymują żacy i doktoranci, od lat są krytykowane. Bezskutecznie. Pytanie, jak długo jeszcze postulaty środowiska akademickiego będą lekceważone.

Aby doprowadzić do zmian, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu od 2012 r. organizuje co roku ogólnopolską konferencję szkoleniową. Patronat nad wydarzeniem sprawuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Ze względu na liczny udział pracowników szkół wyższych odpowiedzialnych za pomoc materialną dla studentów konferencja przybiera postać forum informacji o dobrych praktykach i wymiany pomysłów na rozwiązanie konkretnych problemów. Tak było i w tym roku.

Może się wydawać, że przepisy dotyczące przyznawania stypendiów są proste i wystarczy znajomość podstawowych aktów prawnych. Jednak w praktyce z ich stosowaniem są poważne kłopoty – co potwierdza bogate orzecznictwo sądów administracyjnych.

Kłopotów nastręcza nie tylko właściwe stosowanie kodeksu postępowania administracyjnego (w tym wypadku naruszenia często się powtarzają i mają dość oczywisty charakter; chodzi np. o brak kworum przy orzekaniu w sprawie pomocy materialnej czy brak uzasadnienia decyzji). Czasami mają one związek z daną uczelnią. Przykładowo: coraz częściej zdarza się, że we wniosku o stypendium socjalne należy uwzględnić dochody z umów-zleceń. Każda zmiana sytuacji finansowej żaka może więc mieć wpływ na jego prawo do pomocy materialnej. W rezultacie uczelnie wydają niekiedy w ciągu roku kilka decyzji w sprawie jednej osoby. Trudności dotyczą także zasad wspierania studentów zagranicznych. Ci zza wschodniej granicy powołują się np. na przepisy ich prawa krajowego o wygaśnięciu obowiązku alimentacyjnego wraz z uzyskaniem pełnoletności. Nie oznacza to jednak, że należy przyjąć automatycznie, iż rodzic nie jest już zobowiązany do pomocy studentowi w realizacji jego dążeń do uzyskania wyższego wykształcenia.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane