statystyki

Uczyć albo nie uczyć, czyli filozofia w szkole

autor: Anna Wittenberg18.06.2015, 07:25; Aktualizacja: 18.06.2015, 08:37
Filozofia w polskich szkołach jest zwykle przedmiotem uzupełniającym.

Filozofia w polskich szkołach jest zwykle przedmiotem uzupełniającym.źródło: ShutterStock

Na przedmiot, który kształtuje krytyczne myślenie, brakuje czasu i pieniędzy

Chociaż z filozofii można zdawać maturę, uczy jej zaledwie 18 szkół w całej Polsce – wynika z najnowszego raportu Instytutu Badań Edukacyjnych. Choć i nauczyciele, i dyrektorzy oceniają, że przedmiot jest przydatny, bo uczy racjonalności i krytycyzmu, nawet w okrojonym wymiarze w ofercie ma go jedynie 196 gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. To 1,4 proc. placówek w kraju.

– Postrzeganie filozofii powoli się zmienia dzięki rozwijanym przez nią kompetencjom. Doceniają to coraz bardziej pracodawcy, którzy – tak jak w USA i Francji – chwalą sobie absolwentów filozofii. Na tej fali powraca pytanie o miejsce filozofii w szkole. Postanowiliśmy więc najpierw sprawdzić, w ilu szkołach można brać udział w zajęciach z filozofii i w jakiej formie się odbywają – mówi dr Marcin Trepczyński, koordynator badania zrealizowanego w IBE. Podległa MEN agenda zajmująca się oświatą jako systemem przeanalizowała ponad 200 szkół, w których w ciągu ostatnich kilku lat nauczany był ten przedmiot. Przeprowadzono w nich badania ankietowe.

Wyniki wskazują, że filozofia to przedmiot elitarny. 17 proc. szkół, w których można się jej uczyć, znajduje się w Warszawie, 40 proc. w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Najmniej placówek uczących tego przedmiotu jest w gminach wiejskich – jedynie 4 proc. W zeszłym roku do egzaminu z filozofii na poziomie podstawowym przystąpiło 202 zdających. Na poziom rozszerzony zdecydowało się 266 abiturientów. Ponad połowa pochodziła z miast większych niż 100 tys. mieszkańców.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane