Matura z matematyki powszechnie uważana jest za jeden z najtrudniejszych egzaminów dojrzałości. Czy słusznie? O tym tegoroczni absolwenci liceów i techników przekonają się już 8 maja. Wtedy to odbędzie się matura 2023 z matematyki na poziomie podstawowym. Podpowiadamy, jak będzie wyglądał egzamin oraz przypominamy arkusze CKE z poprzednich lat.

Matura 2023: Kiedy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym?

Matura z matematyki na poziomie podstawowym to standardowo jeden z pierwszych egzaminów dojrzałości, do których podchodzą absolwenci w sesji głównej. Dokładnie tak samo będzie i w tym roku, choć z powodu układu tegorocznego kalendarza z matematyką uczniowie zmierzą się dopiero w drugim tygodniu matury 2023.

Na pierwszy ogień – jak zawsze – pójdzie język polski na poziomie podstawowym. Egzamin odbędzie 4 maja o godzinie 9.00. Następnego dnia, 5 maja, absolwenci zmierzą się z drugim obowiązkowym egzaminem, czyli językiem obcym nowożytnym na poziomie podstawowym. Także ten test rozpocznie się o 9.00.

Później maturzyści będą mieli dwa dni przerwy. 6 i 7 maja wypada weekend. Tuż po nim przyjdzie czas na maturę z matematyki na poziomie podstawowym. Egzamin rozpocznie się o godz. 9.00.

Matura z matematyki: Egzamin w nowej i starej formule

W tym roku maturzyści podchodzą do egzaminu dojrzałości w dwóch formułach: 2015 i 2023. Matura z matematyki w pierwszej z nich będzie wyglądała dokładnie tak, jak w poprzednich latach. Zmiany natomiast dotyczą formuły 2023.

Kto będzie zdawał maturę w nowej wersji? Zmierzą się z nią absolwenci 4-letnich liceów, które powstały w wyniku reformy likwidującej gimnazja. W 2023 roku pierwszy rocznik kończy naukę w nowych placówkach.

Matura z matematyki na poziomie podstawowym w formule 2023 roku będzie dłuższa o 10 minut. Będzie różnić się także rodzajem i formą zadań – ma być więcej zadań zamkniętych i wielokrotnego wyboru. Na maturze 2023 z matematyki mniej będzie zadań otwartych.

Warto również zaznaczyć, że na egzaminie z matematyki nie będzie zagadnień związanych z bryłami obrotowymi i wzorami skróconego mnożenia dla potęg trzecich.

Matura 2023 z matematyki: Arkusze pokazowe CKE

Aby dokładnie przekonać się, jak będzie wyglądała matura 2023 z matematyki na poziomie podstawowym, warto zaznajomić się z arkuszem pokazowym, który udostępnia Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Można się z niego dowiedzieć m.in., że na napisanie egzaminu uczeń ma 180 minut oraz maksymalnie może uzyskać 46 punktów. Przypomnijmy, że żeby zaliczyć maturę 2023 z matematyki na poziomie podstawowym trzeba zdobyć minimum 30 proc. punktów.

Arkusz CKE przedstawia także dokładnie jakiego typu zadań można się spodziewać na egzaminie oraz z jakich zagadnień. Dla ułatwienia podajemy link do arkusza pokazowego CKE z matematyki:

ARKUSZ POKAZOWY CKE Z MATEMATYKI NA POZIOMIE PODSTAWOWYM

A co z arkuszami CKE z matematyki z poprzednich lat?

Matura 2023: Arkusze CKE z matematyki z poprzednich lat

Dla uczniów, którzy będą zdawali maturę z matematyki w formule 2015, pomocne może być natomiast przejrzenie arkuszy maturalnych z poprzednich lat.

ARKUSZ EGZAMINACYJNY Z MATEMATYKI NA POZIOMIE PODSTAWOWYM 2022

ARKUSZ EGZAMINACYJNY Z MATEMATYKI NA POZIOMIE PODSTAWOWYM 2021

ARKUSZ EGZAMINACYJNY Z MATEMATYKI NA POZIOMIE PODSTAWOWYM 2020

W końcu nic nie pomaga lepiej powtórzyć materiału niż rozwiązanie zadań, które już kiedyś na maturze z matematyki były.

Matura 2023: Najważniejsze terminy i harmonogram

Przypomnijmy jeszcze, że w 2023 roku sesja główna matury odbędzie się w dniach od 4 do 23 maja. Tydzień później, 1 czerwca, rozpocznie się sesja dodatkowa, która potrwa do 19 czerwca.

Wyniki z obu sesji maturalnych poznamy 7 lipca. Wtedy to CKE opublikuje je online oraz przekaże do szkół.

Dla uczniów, którzy nie zdadzą jednego z egzaminów obowiązkowych, przewidziano jeszcze sesję poprawkową w dniach 21 i 22 września. Jej wyniki zostaną ogłoszone 8 września.

ikona lupy />
CKE / Harmonogram egzaminów maturalnych 2023 w terminie głównym