statystyki

Nauka na Harvardzie dla najlepszych coraz bliżej

autor: Urszula Mirowska-Łoskot27.04.2015, 07:39; Aktualizacja: 27.04.2015, 10:54

Już od przyszłego roku najzdolniejsi studenci będą mogli skorzystać z programu „Studia dla wybitnych”. Naukę na najlepszych uczelniach na świecie sfinansuje im bowiem budżet państwa. Będzie to możliwe dzięki nowelizacji ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W piątek odbyło się jej trzecie czytanie w Sejmie.

Z programu będą mogli skorzystać absolwenci studiów licencjackich albo studenci, którzy ukończyli trzeci rok jednolitych studiów magisterskich nie wcześniej niż w roku poprzedzającym ich zgłoszenie. Rząd sfinansuje takie studia zarówno obywatelom polskim, jak i Unii Europejskiej. Przy czym z programu w ciągu roku będzie mogło skorzystać maksymalnie 100 osób.

Pomoc finansowa, którą otrzymają laureaci, może obejmować środki na pokrycie kosztów rekrutacyjnych, czesnego, zakwaterowania, utrzymania, przejazdów czy ubezpieczenia. Państwo będzie jednak mogło domagać się zwrotu tego wsparcia. Tak się nie stanie, jeśli osoba z niego korzystająca w ciągu 10 lat od ukończenia studiów na zagranicznej uczelni będzie przez pięć lat odprowadzać w Polsce składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Zwolnione ze zwrotu pieniędzy będą także osoby, które ukończą studia doktoranckie w kraju.


Pozostało 28% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane