Jestem przekonany, że jeszcze w tym półroczu będzie wypracowany projekt ustawy o emeryturach nauczycielskich – zapewnił w czwartek w Radiu Zet minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Poinformował, że resort jest po konsultacjach z nauczycielskimi związkami zawodowymi na temat przywrócenia emerytury nauczycielskiej po 20 latach pracy przy tablicy i 30 latach pracy w ogóle.

"Jestem przekonany, że jeszcze w tym półroczu będzie wypracowany projekt ustawy" – powiedział.

W ocenie Czarnka przywrócenie tego uprawnienia jest konieczne w związku z niżem demograficznym, który w kolejnych latach będzie odczuwalny w szkołach. Dodał, że w polskim systemie szkolnictwa będzie nawet do 500 tys. dzieci mniej.

"To będzie miało wpływ na zatrudnienie nauczycieli, a zatem przywrócenie emerytury nauczycielskiej na pewno uzdrowi sytuację i żadnego zagrożenia nie będzie" – zapewnił.

Ostatnie spotkanie przedstawicieli nauczycielskich związków zawodowych – ZNP, NSZZ "Solidarność" i Forum Związków Zawodowych z kierownictwem MEiN odbyło się na początku lutego. Rozmawiano m.in. o minimalnych stawkach wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli i o powrocie do wcześniejszych emerytur dla tej grupy zawodowej.

Wiceszef ZNP Krzysztof Baszczyński po tym spotkaniu z kierownictwem resortu powiedział dziennikarzom, że bardzo sceptycznie patrzy na propozycje ministra Przemysława Czarnka.

"Nie ma w tym żadnych konkretów. Moim zdaniem to jest taki rodzaj wyborczej kiełbasy" – ocenił wówczas, odnosząc się do dyskusji na temat wcześniejszych emerytur dla nauczycieli.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/