statystyki

Księgowy w szkole na część etatu to bezpieczne rozwiązanie

autor: Marcin Nagórek01.04.2015, 09:19; Aktualizacja: 01.04.2015, 09:30
Problemu nie sposób poruszyć bez odwołania się do norm prawnych wynikających z ustawy o systemie oświaty i ustawy o finansach publicznych.

Problemu nie sposób poruszyć bez odwołania się do norm prawnych wynikających z ustawy o systemie oświaty i ustawy o finansach publicznych.źródło: ShutterStock

Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, czy ustawa o systemie o oświaty to lex specialis wobec przepisów o finansach publicznych. A od tego zależy, czy obsługę finansową można zlecić na zewnątrz.

Problemu nie sposób poruszyć bez odwołania się do norm prawnych wynikających, po pierwsze, z art. 5 ust. 7 pkt 3 i ust. 9 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.; dalej u.s.o.), a po drugie, z art. 53 ust. 1 i 2 oraz art. 54 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.; dalej u.f.p.).

Różne zapisy

Z przepisów u.s.o. wynika, że do zadań organu prowadzącego szkołę lub placówkę należy w szczególności zapewnienie obsługi finansowej, w tym w zakresie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 pkt 2–6 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.). Zadaniem prowadzącego jest także obsługa organizacyjna, przy czym do obu tych zadań organy prowadzące szkoły i placówki mogą tworzyć jednostki obsługi ekonomiczno-administracyjnej lub organizować wspólną obsługę administracyjną, finansową i organizacyjną prowadzonych szkół i placówek (są dwie formy obsługi finansowej).

Artykuł 5 ust. 7 pkt 3 i ust. 9 u.s.o – rozumiany jako lex specialis wobec art. 53 ust. 1 i 2 oraz art. 54 ust. 1 u.f.p. – może implikować tezę o braku konieczności pozostawania w stosunku pracy głównego księgowego w danej placówce oświatowej (np. szkole), skoro zadania m.in. z zakresu obsługi finansowej mogą być prowadzone w podanych w u.s.o. formach. Za dopuszczalne uznać by można stanowisko o braku przeszkód do powierzenia np. przez dyrektora szkoły obowiązków w zakresie gospodarki finansowej pracownikowi innej jednostki budżetowej, np. jednostki obsługi ekonomiczno-administracyjnej szkół i placówek oświatowych.

Jednak z u.f.p. wynika, że kierownik jednostki sektora finansów publicznych jest odpowiedzialny za całość gospodarki finansowej tej jednostki, przy czym może powierzyć określone obowiązki w zakresie gospodarki finansowej pracownikom jednostki. Z kolei głównym księgowym jednostki sektora finansów publicznych jest pracownik, któremu wspomniany kierownik powierza obowiązki i odpowiedzialność w zakresie m.in. prowadzenia rachunkowości jednostki. Ten z kolei zespół norm (art. 53 ust. 1 i 2 oraz art. 54 ust. 1 u.f.p.) bez uwzględnienia charakteru prawnego lex specialis ww. przepisów u.s.o. może implikować tezę o konieczności pozostawania w stosunku pracy głównego księgowego w danej placówce oświatowej (np. szkole), co zarazem wyklucza możliwość powierzenia obowiązków w zakresie gospodarki finansowej pracownikowi innej jednostki budżetowej (ww. jednostka obsługi).

Jakie relacje


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • v(2017-05-27 10:18) Zgłoś naruszenie 10

    Księgowa w szkole zatrudniona jest na cały etat i w drugiej placówce również na cały etat w tych samuch godzinach ,do pracy przychodzi jednego dnia do jednej ,a drugiego do drugiej ,lub urywa się z pracy ,wydaje mi się się to jest okradanie państwa polskiego i taka księgową powinien zając się prokurator bo ona inkasuje dwie pełne pensje księgowego.Dla ułatwienia powiem że jest to szkoła w nowej hucie a księgowa ma na imię mariolla.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane