"Żółte kółka. Mam na imię Inna" Elizy Piotrowskiej - to pierwsza w Polsce książka dla dzieci, opowiadająca historię dziewczynki z zespołem Downa, która może zostać szkolną lekturą. Powieść została napisana na prośbę Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa "Iskierka" w Szczecinie.

Publikacja przybliża dzieciom nie tylko cechy charakterystyczne dla osób z zespołem Downa - mówi Marzanna Kuszyńska z "Iskierki". To książka o spotkaniu osoby innej, obcej, z jakąś cechą z którą niekoniecznie się utożsamiamy. Dzięki tej książce w uczniach można obudzić wrażliwość i empatię - dodaje Marzanna Kuszyńska. Dzieci mają okazję prześledzić proces wprowadzania do grupy innej lub innego. Mamy fazę buntu, odrzucenia, solidarności, odpowiedzialności - całe spektrum uczuć.

"Żółte kółka" goszczą na półkach bibliotek we wszystkich szczecińskich szkołach i w większości placówek na Pomorzu Zachodnim. Do książki dołączone są scenariusze lekcji dla nauczycieli i rodziców. Do końca stycznia na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej każdy może zadecydować, które z książek dla dzieci znajdą się w nowym kanonie lektur szkolnych dla najmłodszych.