statystyki

Co trzecia uczelnia wyższa zostanie zlikwidowana

autor: Urszula Mirowska-Łoskot19.11.2014, 07:00; Aktualizacja: 19.11.2014, 12:10
edukacja-szkoła-studia

Obecnie na rynku są 432 szkoły wyższe. Jeszcze kilka lat temu na rynku działo ich ponad 460,źródło: ShutterStock

W tym roku 462,7 tys. osób podjęło naukę na uczelniach nadzorowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). To o 14,1 tys. mniej niż w roku akademickim 2013/2014. Wówczas na studia licencjackie, inżynierskie oraz magisterskie przyjęto 476,8 tys. osób.

Dziś oficjalne wyniki rekrutacji przedstawi resort nauki. – Liczba ta nie uwzględnia m.in. danych z 22 uczelni niepublicznych, które nie złożyły sprawozdania pomimo monitów – zastrzega MNiSW. Spadek liczby przyjętych na studia to efekt niżu demograficznego. Część ekspertów szacuje, że za jego sprawą z rynku zniknie co trzecia szkoła wyższa


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • grosiu(2014-11-19 14:36) Zgłoś naruszenie 10

  emeryt - co tobie przeszkadzają pseudo inżynierowie i magistrowie? Czy kończył Harward czy Szkołę Wyższą w Kobylance jest bez znaczenia. Ważne jest co potrafi. Jeśli po Kobylance umie zarobić dzięki swojemu wykształceniu to znaczy że jest dobrze przygotowany. Nie przywiązuj się tak do tytułów bo może to tylko świadczyć o tym że czujesz się niedowartościowany. Masz jakieś kompleksy? Każdy studiuje to co chce i paluchem nie potrzebujesz nikomu pokazywać gdzie jego miejsce.

  Odpowiedz
 • realista(2014-11-19 08:53) Zgłoś naruszenie 00

  Uczelnie powinny zostać, wystarczy zlikwidować szkoły wypuszczające matołów /poza SP i gimnazjum - obowiązek edukacyjny/, którzy potem mają aspiracje na karierę polityczną lub pchają się na stołki w spółkach Skarbu Państwa

  Odpowiedz
 • wynalazca(2014-11-19 22:25) Zgłoś naruszenie 00

  Hehehe,jak miałbym wybrać kogo przyjąć do pracy między dzisiejszym inżynierem a technikiem z lat 70 ubiegłego wieku,wybrałbym technika,krótko powiem dzisiejszy mgr lub inż to doopa wołowa

  Odpowiedz
 • emeryt(2014-11-19 13:55) Zgłoś naruszenie 00

  najwyższy czas zaprzestać produkcji pseudo-inżynierów, mgr itd

  Odpowiedz
 • M.Rawicz(2014-11-19 15:12) Zgłoś naruszenie 00

  Do gosiu:
  A, świetnie, bardzo "mondże" prawisz. Rozumiem, że o tym, czy ktoś umie zbudować most, dom, obsługiwać dźwig, przeprowadzić operację na pacjencie będziemy się dowiadywać jak już ten dom zbuduje, oczekując z ciekawością – zawali się, czy nie. A dźwig obsługiwany przez takiego co bez tytułu, ale "umie", – przewróci, się czy nie. A rodzina pacjenta będzie stawiać zakłady o umiejętności chirurga: wytnie czy zarżnie dziadka.

  Na Zachodzie, jak się im zawaliło kilka prestiżowych budowlni (kilka w Londynie, ostatnio jakoby wspaniały most w Danii) to wrócili po rozum do głowy i dochodzą do wniosku, że Twoje poglądy to idiotyzm i pozór wolności i swobód.

  Pomyślże, przepraszam, ale głuptasku, że tytuły są nie po to, by wisiały w ramce, tylko żeby wiadomo było, co ich właściciel na prawdę umie bez sprawdzania tego na własnej skórze. Stąd dewaluacja wszelkich tytułów i uprawnień naraża nas na ryzyko działalności hohsztaplerów, amatorów, cwaniaków itp. – co i widać także po Twoim wpisie, bo Ci najwyraźniej wmówili, że na tym polega wolność, inicjatywa itp., a tytuły to dla starych dziadków.

  Odpowiedz
 • Nareszcie(2014-11-20 21:54) Zgłoś naruszenie 00

  Pseudouczelnie z pseudonaukowcami i pseudostudentami a de facto sklepy z kawałkami papieru, nazywanymi dyplomami, służącymi do samodowartościowania zakompleksieńców, którzy nie nadają się nawet do zrobienia matury. Do pracy na okienku w banku czy w sklepie z telefonami nie trzeba studiów, trzeba dobrej szkoły średniej i odpowiedniego współczynnika IQ.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane