Dyrektor placówki oświatowej nie może w dowolny sposób decydować o dodatkowych dniach wolnych. Rodzice i tak mają prawo wysłać tam dziecko
Dyrektor placówki oświatowej nie może w dowolny sposób decydować o dodatkowych dniach wolnych. Rodzice i tak mają prawo wysłać tam dziecko
Czy należy dostarczyć do placówki oświadczenie
Moja córka Asia przyniosła do domu oświadczenie do popisu z odręczną adnotacją nauczycielki, że muszę je podpisać. Miałam w nim potwierdzić, że 10 listopada nie wyślę dziecka do szkoły. Nie bardzo mi ten dzień odpowiada, bo wtedy pracuję i nie mam z kim zostawić córki. Czy muszą podpisywać ten dokument?
Przepisy oświatowe nie nakładają na rodziców obowiązku deklarowania w formie oświadczeń, w które dodatkowe dni wolne, ustalone przez szkołę, dziecko może pozostać w domu. Opiekun, który nie wypełnił takiego oświadczenia, może wysłać dziecko do szkoły 10 listopada. Co więcej, jeśli tylko jeden rodzic nie zgodziłby się, aby szkoła w tym dniu była zamknięta, to musi ona wtedy funkcjonować. W takiej sytuacji dziecko powinno zostać umieszczone na świetlicy.
Podstawa prawna
Art. 39 ust. 1 pkt 5a ustawy 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2014 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.).
Czy w szkole niepublicznej może być więcej wolnego
Dowiedziałam się, że przed dniem Wszystkich Świętych stowarzyszeniowa szkoła, która została utworzona przez rodziców w miejsce tej zlikwidowanej przez gminę, chce ustanowić dodatkowe wolne. W efekcie cały tydzień przed tym świętem miałoby nie być zajęć. Bardzo mnie to zaskoczyło, bo placówka wciąż jest publiczna. Czy poza dniami do dyspozycji dyrektora mogą być ustanawiane kolejne?
Zarówno niepubliczne szkoły podstawowe, gimnazjalne, jak i ponadgimnazjalne mają obowiązek w ciągu roku prowadzić zajęcia zgodnie z planem określonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Nie może być tak, że jedna z placówek ustanowi sobie kilka dodatkowych dni. Należy pamiętać, że uczniowie z poszczególnych klas mają określony program i liczbę zajęć z poszczególnych przedmiotów. Co więcej, zajęcia w szkołach powinny odbywać się do dnia, który został wyznaczony jako termin zakończenia roku szkolnego. W tym przypadku nie wolno szefom placówek oświatowych przyspieszać terminu wakacji. O tym decyduje minister edukacji narodowej. Niektóre szkoły jednak nie stosują się do tych przepisów. Część z nich podejmuje decyzję o rozdaniu świadectw kilka dni wcześniej. Takie działania również są niezgodne z prawem.
Podstawa prawna
Par. 2 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. nr 46, poz. 432 ze zm.).
Czy pedagodzy mogą mieć dodatkowy urlop
Dyrektor wyznaczył dzień wolny ze swojej puli, którą ma do dyspozycji. Postanowiłam wtedy udać się do szkoły i porozmawiać z wychowawczynią klasy, do której uczęszcza mój syn. Ku mojemu zaskoczeniu w szkole spotkałam tylko woźnego, który poinformował mnie, że dziś był tylko jeden nauczyciel rano na dwie godziny, a pozostała kadra zrobiła sobie wolne. Czy dzień wolny od zajęć dydaktycznych oznacza też wolne dla nauczycieli?
Dodatkowe dni wolne oznaczają jedynie brak zajęć lekcyjnych. Uczniowie w tym okresie nie mają obowiązku uczęszczać do szkoły. Takiej możliwości nie mają już nauczyciele. Oni w tym dniu powinni stawić się w szkole i np. zajmować się dziećmi w świetlicy. Mają też obowiązek przygotowywać się do zajęć lub brać udział w szkoleniach podnoszących ich kwalifikacje. Nie mogą jednak po prostu nie przyjść do szkoły i tłumaczyć to tym, że nie ma dla kogo, bo większość uczniów jest nieobecnych.
Podstawa prawna
Par. 5 ust. 3 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. nr 46, poz. 432 ze zm.).
Czy dyrektor może zrezygnować z dnia wolnego
Krzyś uczęszcza do szkoły podstawowej w gminie, a jego starsza siostra do gimnazjum w powiecie, bo w miejscu naszego zamieszkania nie ma takiej placówki. Okazuje się, że 10 listopada mój syn ma dzień wolny, a w gimnazjum w tym czasie normalnie się uczą. Odbywają się lekcje i dodatkowe zajęcia. Czy dyrektorzy mogli podjąć tak odmienne decyzje?
Najczęściej jednak nauczyciele naciskają na dyrektorów, aby ci wykorzystywali dodatkowe dni, jakie mają do dyspozycji. Nie ma jednak obowiązku do ich wykorzystania. Może więc się okazać, że nawet w dwóch sąsiadujących szkołach podstawowych odmiennie ten dodatkowy czas wolny od zajęć jest uregulowany. Rzadko jednak dyrektorzy decydują się na niewykorzystywanie pełnej puli.
Podstawa prawna
Par. 5 ust. 1 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. nr 46, poz. 432 ze zm.).
Czy jednostka powinna być otwarta w czasie rekolekcji
Jestem niewierzący, a moje dziecko uczęszcza na lekcje etyki. Dowiedziałem się, że uczniowie mają trzy dni zwolnienia na rekolekcje. W tym czasie mają być pod opieką katechetki. Czy jeśli wyślę dziecko do szkoły, będzie miało zapewnioną opiekę?
Szkoła i nauczyciele w tych dniach normalnie funkcjonują. Dla pedagogów jest to zwykły okres pracy, w którym muszą być do dyspozycji dyrektora szkoły. Najczęściej są zobowiązywani do sprawowania opieki nad uczniami, ale dyrektor może w tym czasie powierzyć im także pełnienie innych obowiązków.
Podstawa prawna
Par. 10 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz.U. nr 36, poz. 155 ze zm.)
Czy święto patrona zwalnia z zajęć
Dowiedziałam się, że moje dziecko nie ma lekcji w piątek, bo jest święto patrona szkoły. Jestem bardzo zaskoczona, bo w poprzednich latach z tej okazji był uroczysty apel, a później uczniowie normalnie wracali na zajęcia do klas. Czy dyrektor szkoły mógł odwołać zajęcia?
Dzień wolny od zajęć lekcyjnym wyznacza dyrektor. Może on np. przypadać w święto patrona szkoły. Opiekunowie mogą w tym dniu wysłać dziecko do świetlicy, ale zajęć lekcyjnych nie będzie. Szef placówki oświatowej przy podejmowaniu decyzji o wolnych dniach od nauki powinien jednak co roku zasięgać m.in. opinii rady rodziców. W szkołach podstawowych i zasadniczych tych dodatkowych wolnych dni jest sześć, w gimnazjach osiem, a w pozostałych – 10. Dyrektorzy wyznaczają je w dni świąteczne, które nie są tymi państwowymi, lub w trakcie egzaminów, np. maturalnych. Mogą one też być przedłużeniem długich weekendów. Opiekunowie nie powinni się jednak martwić, nawet jeśli dzień wolny nie będzie ustalony po ich myśli. W tym czasie placówka musi zapewnić uczniom opiekę. Ostatecznie dyrektor o wyznaczeniu dni wolnych powinien powiadamiać rodziców co roku do końca września.
Podstawa prawna
Par. 5 ust. 1 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. nr 46, poz. 432 ze zm.).
Czy budynek może być zamknięty latem
Z całą rodziną przeniosłem się z dużego miasta do małej gminy. Przypadkowo w trakcie rozmowy z nauczycielką dowiedziałem się, że przedszkole w wakacje jest zamknięte. A wszystko dlatego, że mieści się na terenie szkoły. Czy gmina może podjąć taką decyzję?
Szkoła jako budynek nie może być zamknięta w czasie przerwy wakacyjnej, skoro na jej terenie znajduje się oddział zerowy. Zgodnie z ramowym statutem przedszkola funkcjonują przez cały rok szkolny, ale przerwy w ich pracy może ustalić organ prowadzący na wniosek dyrektora i rady placówki. Nauczycieli przedszkoli obowiązuje też odmienny od nauczycieli szkół wymiar urlopu – 35 dni roboczych. Doświadczenie pokazuje, że od lipca do końca sierpnia nie wszyscy rodzice korzystają z oferty przedszkola i frekwencja w tym czasie jest niższa. Taka sytuacja nie może jednak prowadzić do tego, że przedszkole np. w małej miejscowości z tylko z tego powodu ma być zamknięte, że oddział przedszkolny mieści się na terenie szkoły. Zbyt mała liczba zapisanych dzieci również nie jest podstawą do takiej decyzji. Opiekun wówczas powinien poskarżyć się do kuratorium, że gmina nie wywiązuje się z obowiązku zapewnienia dzieciom całorocznego wychowania przedszkolnego. Niemniej rodzic może się spotkać z odmową, jeśli odpowiednio wcześniej nie zgłosił dyrekcji, że dziecko w czasie wakacji będzie korzystało z placówki.
Podstawa prawna
Art. 6 ust. 1 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.).
Par. 10 ust. 2 załącznika nr 1 do rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 61, poz. 624 ze zm.).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama