Zniżki na przejazdy i bezpłatna służba zdrowia, czyli jakie przywileje przysługują studentom

autor: Urszula Mirowska-Łoskot03.10.2014, 18:00
Czy przysługuje ulga za podróż pociągiem?

Czy przysługuje ulga za podróż pociągiem?źródło: ShutterStock

Kształcący się mają prawo do wielu ulg i zniżek, np. na przejazdy koleją, w komunikacji miejskiej. Mogą też korzystać z bezpłatnej służby zdrowia.

Czy są ulgi w komunikacji miejskiej?

Pan Kamil właśnie przeprowadził się do stolicy i rozpoczął studia. Przeraziła go wysokość opłat za przejazdy autobusem lub tramwajem. Jeden bilet normalny kosztuje 4,4 zł. Czy może liczyć na zniżkę?

Studentowi przysługuje prawo do korzystania z 50 proc. ulgi w opłatach za przejazdy publicznymi środkami komunikacji miejskiej. Prawo to nie jest uzależnione od wieku osoby kształcącej się w szkole wyższej. Osoby, które ukończyły studia pierwszego stopnia (licencjackie albo inżynierskie), mogą korzystać z tego przywileju do 31 października roku, w którym ukończyły naukę. Przyznanie tej zniżki w publicznym transporcie jest obligatoryjne. Inaczej sprawa wygląda w przypadku doktorantów. Jednostka samorządu terytorialnego jedynie może podjąć decyzję o udzielaniu ulgi w opłatach za przejazdy publicznymi środkami komunikacji miejskiej dla uczestników studiów trzeciego stopnia.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane