Resort edukacji i nauki chce znieść ograniczenia dotyczące funkcjonowania szkół wyższych, które wprowadził w związku z epidemią – wynika z projektu uchylającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Wprowadziło ono restrykcje w funkcjonowaniu uczelni w minionym roku akademickim, tak aby w warunkach pandemicznych studenci mogli bezpiecznie kształcić się na studiach i w szkołach doktorskich, a naukowcy prowadzić działalność naukową. Zdecydowano się wówczas na ograniczenie zajęć stacjonarnych, złagodzono też trudności organizacyjne wynikające z wprowadzonych ograniczeń, np. rezygnowano z przeprowadzania ocen okresowych nauczycieli akademickich. Przepisy były odpowiedzią na dużą liczbę nowych przypadków zakażeń koronawirusem w tamtym czasie.

Ponieważ ograniczenia mocno wpływają na funkcjonowanie polskiego systemu szkolnictwa wyższego i nauki, Ministerstwo Edukacji i Nauki uznało, że nie powinny być utrzymywane permanentnie w warunkach, które tego nie wymagają. Resort uważa, że obecna sytuacja epidemiczna w Polsce, w tym zniesienie większości obostrzeń związanych z COVID-19, przemawia za rezygnacją z wprowadzonych restrykcji. Projekt rozporządzenia przywraca standardowe zasady funkcjonowania uczelni oraz kształcenia studentów i doktorantów.
Ministerstwo zastrzega, że w przypadku zwiększenia liczby zachorowań na COVID-19 w Polsce będzie możliwe ponowne wprowadzenie ograniczeń w funkcjonowaniu niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, w tym m.in. przejście na kształcenie w trybie hybrydowym, a w skrajnym przypadku – powrót do kształcenia zdalnego. ©℗
Etap legislacyjny
Projekt skierowany do uzgodnień międzyresortowych