Kluzik-Rostkowska: Karta pozwala wynagradzać tylko za przychodzenie do pracy

autor: Klara Klinger, Artur Radwan26.08.2014, 07:20; Aktualizacja: 26.08.2014, 15:22
Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej

Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowejźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Karta nauczyciela utrudnia racjonalną politykę opłacania pedagogów. Przez jej zapisy często są oni wynagradzani nie za efekty pracy, ale za przychodzenie do niej - mówi w wywiadzie dla DGP Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (66)

  • nauczycielkaNIELEN(2015-01-10 21:17) Zgłoś naruszenie 00

    Znow w kolko wałkowanie tego samego. Jesli tak swietnie jest w tym zawodzie to dlaczego sie nie przekfwlifikujecie? Pan PAPCIO tak sie madrzy, niech przyjdzie i pouczy. Zapraszam Pana do mojej klasy na 45 minut zobaczymy jak szybko pan zmieni zdanie. Kto pracuje 4 godzinny dziennie? Niech Pan pokaze mi takaiego nauczyciela? widac jakie Pani minister ma pojecie o nauczaniu. Nie widzicie ze szczuje spoleczenstwo zeby bylo jeszcze bardziej negatywnie nastawiona do nauczycieli? Gada takie glupoty ze nawet sie nie chce tego komentowac...nie ma w niczym racji. !!!

    Odpowiedz
  • filologini(2014-10-28 21:35) Zgłoś naruszenie 00

    A ja proponuję likwidację MEN, który nie wnosi do polskiej edukacji nic oprócz chińskich standardów, bałaganu, głupoty i bełkotu kolejnych niedouczonych ministerek o fizjonomii i retoryce przekupek, toczących wojnę z nauczycielem zamiast mądrze z nim współpracować. Do jakiej to szkoły pani Kluzik wysłała swoje dzieci? Prywatnej, nieprawdaż? Bo edukacja publiczna wisi jej i powiewa.
    Ilu świetnie zarabiających za przychodzenie lub nieprzychodzenie do pracy urzędników liczy sobie bezproduktywny MEN razem z przybudówkami oferującymi dobrze płatne posadki dla rodzin i przyjaciół miłościwie nam panującej POPSL? To wszystko z naszych podatków bez żadnych korzyści, a wręcz ze szkodą dla podatnika.

    Odpowiedz
  • Ola(2014-09-25 00:46) Zgłoś naruszenie 00

    Wszystkich,którzy negują zawód nauczyciela zapraszam do szkoły...tydzień przy tablicy rozjaśni im umysły :) miałam w klasie rodzica,który twierdził że nauczyciele mają sielankę...spędził dwa dni w szkole,dłużej nie wytrzymał,przeprosił za durne komentarze :) teraz wie czym to wszystko pachnie

    Odpowiedz
  • okapi(2014-09-02 19:43) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem mloda nauczycielka i to co obserwuje w pokoju nauczycielskim przyprawia mnie o mdlosci.narzekanie, zmeczenie od 8 rano, wyzywanie uczniow, kpienie ze specjalistow prowadzacych szkolenia, sciemnianie w dokumentacji, lenistwo, odtworcze beznadziejnie nudne lekcje...rece opadaja.poziom tych ludzi to dramat.a ucze w liceum z pierwszej piatki w rankingu w stolicy! Uchodze za wariatke i.lizusa bo wprowadzam w zycie to czego ucze sie na szkoleniach.moi koledzy pokinczyli studia 20 lat temu i nie aktualizuja swojej wiedzy.nie chodza na konferencje, maja gdzies nowoczesne metody.szkola ma komputery, internet a oni dalej dyktuja z kartki.to jest beznadziejne.dopoki nie bedziemy oceniani wedlug pracy, nic sie nie zmieni.nic.walcze codziennie ale opadam z sil.

    Odpowiedz
  • Zniesmaczona(2014-09-02 18:36) Zgłoś naruszenie 00

    Wszystko ,,cudownie", poza tym że nauczyciele warszawskich podstawówek w klasach I pracują bez żadnych ćwiczeń, Praga Południe na pewno! Stan taki może potrwać ... właśnie... końca nie widać. ZABRAKŁO PIENIĄŻKÓW, dyrektorzy usłyszeli że nie mogą zamówić w wydawnictwach ćwiczeń. Będą pieniądze w gminach, ruszą zamówienia. A Ty nauczycielu, kombinuj, niby żaden to problem poradzić sobie można, ale czy o taką REFORMĘ chodziło???

    Odpowiedz
  • Stażysta(2014-08-30 15:33) Zgłoś naruszenie 00

    Wystarczą jasne kryteria wynagradzania, a nie tłamszenie Pedagogów. Nagrody w budżetówce ( nie tylko w szkołach) są utajniane i tylko dla wazeliniarzy i swoich z układów. Podajcie płace dyrektorów szkół a zobaczycie dlaczego są nie do zastąpienia. Biedni dyrektorzy są jak prezesi spółek i spółdzielni.

    Odpowiedz
  • Katarzyna(2014-08-30 07:18) Zgłoś naruszenie 00

    Dzień dobry. Nie jestem nauczycielem, tylko specjalistą - czyli tym gorszym rodzajem pracownika w edukacji, pracuje 28 godzin za tą sama stawkę, która wynika z tabeli dla 18-godzinnych etatów - ale to pryszcz! Ja poproszę te 40% podwyżki - bo do mojego miasta (wojewódzkiego) ona jeszcze nie dotarła... pani minister szanowna - proszę, bo to całkiem spora kasa! Za - podobno - "nicnierobienie", jakie się dzieje w szkole. Ja nie wtrącam się w specyfikę innych zawodów, przeraża mnie polskie czepialstwo i ogromna nienawiść wielu komentatorów. Pewnie podobnie myśli ogrom społeczeństwa. Ale - wylewacie, ludziska, pomyje na nauczycieli - i oddajecie im własne dzieci??? Myślicie, że ci n-le nie czują, jak nimi pogardzacie, jak pomniejszacie ich pracę? I mimo to będą dobrze pracować (uczyć i wychowywać) wasze pociechy??? Wejdźcie do szkół i przedszkoli na chociażby wolontariat, pomóżcie przy wyjazdach klasy własnego dziecka na wycieczkę, basen, zorganizujcie zajęcia dodatkowe... A przede wszystkim - media i MEN opisują inną rzeczywistość, naprawdę. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Terska(2014-08-29 21:35) Zgłoś naruszenie 00

    Od przyszłego tygodnia zaczynam uczyć w szkole. Na dzień dobry biblioteka papierów. Ciekawe jest, że podręczniki, z których mam uczyć muszę kupić sama! Dodam, że robię grzeczność dyrektorowi (3 godziny) Czy pielęgniarka idąc do pracy kupuje sama strzykawki?

    Odpowiedz
  • Marianna(2014-08-29 14:59) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo !!! za chęć wprowadzenia zawodówek.
    W tym kraju podobno nie ma pracy - to bzdura !!!
    W tym kraju brakuje ludzi do pracy - nie ma elektryków, hydraulików, malarzy, tapeciarzy itd. itp - wykonywaniem tych robót zajmują się najczęściej partacze, którzy nie mają o tym zielonego pojęcia.
    A co do podręczników i i pomocy naukowych - sprawa prosta - wszystko jest w szkole i czeka na uczniów - jednakowe dla wszystkich - nie tak jak teraz - jedno dziecko ma kredki czy tornister za parę złotych, a drugie
    z najwyższej półki.
    I mundurki wprowadzić - obowiązkowo - dla dobra dzieci, żeby ich nie krzywić psychicznie od małego.
    A matka - zamiast biegać za wyprawką może w tym czasie narobić zdrowych soczków na zimę - np
    z mirabelek czy jabłek.!!!
    A nauczyciele niech mają obowiązek uczyć pisać , czytać, liczyć i myśleć - a nie wypełniać druczki i tabelki!!!

    Odpowiedz
  • Marianna(2014-08-29 14:57) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo !!! za chęć wprowadzenia zawodówek.
    W tym kraju podobno nie ma pracy - to bzdura !!!
    W tym kraju brakuje ludzi do pracy - nie ma elektryków, hydraulików, malarzy, tapeciarzy itd. itp - wykonywaniem tych robót zajmują się najczęściej partacze, którzy nie mają o tym zielonego pojęcia.
    A co do podręczników i i pomocy naukowych - sprawa prosta - wszystko jest w szkole i czeka na uczniów - jednakowe dla wszystkich - nie tak jak teraz - jedno dziecko ma kredki czy tornister za parę złotych, a drugie
    z najwyższej półki.
    I mundurki wprowadzić - obowiązkowo - dla dobra dzieci, żeby ich nie krzywić psychicznie od małego.
    A matka - zamiast biegać za wyprawką może w tym czasie narobić zdrowych soczków na zimę - np
    z mirabelek czy jabłek.!!!
    A nauczyciele niech mają obowiązek uczyć pisać , czytać, liczyć i myśleć - a nie wypełniać druczki i tabelki!!!

    Odpowiedz
  • jola(2014-08-29 07:50) Zgłoś naruszenie 00

    Do Lil: Droga Pani. Proponuję zatrudnić się w szkole. Droga otwarta. Ja zaczynam pracę w tym zawodzie od tego roku szkolnego, nie mam jeszcze umowy, a od 3ech tygodni siedzę i piszę! Całe dnie tylko jem, śpię i zajmuję się papierologią! I nawet nie jestem w połowie, a ciągle dochodzi coś. A może wspomnę jeszcze, że to czym się zajmuję do tej pory to tylko prawy klas od 1 do 4, 5 i 6 klasa są w PLANACH z powodu głupich plotek zawistnych ludzi jakoby nauczyciele byli przekupowani przez wydawnictwa tak więc nawet nie mam z czego pisać! Dzieci przyjdą we wtorek do szkoły, a my zaczniemy, materiał bez podręczników gdyż ja nie mam nagrań CD co więcej dyrekcja chce mi je zakupić, ale nie może. 18 godzin pracy w szkole tygodniowo to MIT zapewniam i nie mówię o dodatkowej pracy w domu, ale właśnie w szkole. 18 godzin to spędza nauczyciel, który nie pracuje na etat, ten który pracuje może pomarzyć o 18 godzinach.
    Jeśli chodzi o darmowe podręczniki we wszystkich klasach do roku 2017 to wyobraźcie sobie drodzy rodzice, że już za rok według MEN Wasze dzieci uczące się w 4tej klasie otrzymają ćwiczenia do WSZYSTKICH przedmiotów za 25zł... za tę kwotę szkoła może wybrać ćwiczenia w formie papier do ksero i drukować w formie 8 stron na jednej kartce.
    A jeśli ktoś czuje zawiść jak to nauczyciele mają dobrze to zapraszamy serdecznie ja mające pełen etat będę mieć 1400zł na rękę za stres, użeranie się z przepisami, 7(dokładnie) dodatkowych zadań w szkole, martenie się jak bez materiałów przygotować 6tą klasę do sprawdzianu i moje dziecko ciągle pytające mnie: "Mamo dlaczego wolisz komputer ode mnie?" i ja odpowiadająca mu: "Bo nauczyciele mają tak dobrze, Kochanie, pracują 18h tygodniowo za taaaaaaaakie pieniążki". Rzeczywiście proponuję- jak ktoś już wspomniał- zająć się pensjami i ilością osób w świecie polityki, a nie co rok rzucać kłody pod nogi nauczycielom.
    Pozdrawiam wszystkich myślących trzeźwo

    Odpowiedz
  • ręce już opadły...(2014-08-28 22:08) Zgłoś naruszenie 00

    Planowane od pewnego czasu zmiany Karty Nauczyciela w zakresie kompetencji dyrektora szkoły, zatrudniania i opłacania pracy nauczycieli może i najpewniej stanie się świetnym źródłem łapówkarstwa, nepotyzmu i wielu innych nieprawidłowości. W efekcie w szkołach będą mogły pracować osoby zupełnie niekompetentne. Przykład dała własnie wspaniała pani ministerka Kluzik - Rostkowska, zatrudniając swoją wieloletnia koleżankę na ważnym dyrektorskim stanowisku - patrz artykuł: "Znajoma Kluzik - Rostkowskiej szefową bez doświadczenia i bez konkursu" Czy chcecie mieć nauczycieli zatrudnianych na tych lub podobnych zasadach? Nauczą Wasze dzieci? Czego?

    Odpowiedz
  • nn(2014-08-28 18:13) Zgłoś naruszenie 00

    Pani minister, karta gwarantuje minimalne stawki, które otrzymuje nauczyciel.
    Jednak ustawa zobowiązuje do wypłacania wszystkim nauczycielom średniej pensji, też określonej przez rząd.
    Te średnie są zapewniane m.in. przez dodatki motywacyjne, których wysokość ustalają samorządy.

    I tu jest rola samorządowców aby zróżnicować pensje nauczycieli. Niektóre samorządy to robią, lepszym nauczycielom wypłacają dodatki motywacyjne, gorszym nie.
    Niestety inne samorządy tego nie robią i w związku z tym muszą na początku roku kalendarzowego wypłacać wszystkim po równo dodatki uzupełniające.

    Tymczasem, te samorządy, które wypłacają dodatki motywacyjne tego wyrównania nie płacą bo średnie pensje zostały osiągnięte wcześniej poprzez dodatki.
    Te które ich nie wypłacają stosują zasadę czy się stoi czy się leży... bo i tak każdy dostanie tyle samo.

    Odpowiedz
  • T*(2014-08-28 15:46) Zgłoś naruszenie 00

    Jakie czternastki, na Boga wymyśliła Pani Kluzik??? Nie dostaje takowej żaden nauczyciel...tylnymi drzwiami wejdą czternastki, ale dla takich wykwalifkowanych person...jak ministrowie z łapanki , którzy jednego dnia w szkole nie przepracowali :-o

    Odpowiedz
  • Sprawiedliwość(2014-08-27 17:18) Zgłoś naruszenie 00

    Nauczyciele bardzo byliby zadowoleni z likwidacji Karty Nauczyciela. W końcu dostaliby zapłacone za każdą godzinę pracy, a nie tak jak teraz: praca non stop czy to papierkowa czy z uczniami , w domu i w szkole i poza nią ( bo też trzeba się chwalić sukcesami uczniów na różnych imprezach organizowanych przez miasta)- a to wszystko ZA DOKŁADNIE TE SAME PIENIADZE!!! I nie byłoby w koncu mowy o opiece 24 godziny na dobę na wycieczkach trzydniowych na któryc trzeba mieć oczy dookoła głowy i w dzień i w nocy !!! Nie byłoby żadnych wycieczek gdyby musieli zapłacić nauczycielom wg kodeksu pracy. W domu NADAL TRZEBA ZAJMOWAC SIĘ SZKOLNĄ ROBOTA zamiast rodziną!!! Ci co piszą że nauczyciel pracuje 18 godzin tygodniowo to chyba pisze z psychiatryka !!! Gdyby nie było przerw wolnych od pracy to nauczyciel by po 2 latach wykorkował!!!
    Nie wiem o jakich nauczycielach - nierobach piszą ludzie w swoich komentarzach ale ja nie znam zadnych nierobow- wszyscy zapieprzają jak mogą . Nawet strajkować porzadnie nie potrafią - bo jeszcze nigdy im z tego nic nie wyszlo i niczego nie wywalczyli. A urlopy dla poratwoania zdrowia to juz chyba jakas zamierzchła przeszłość. Trzeba być faktycznie chorym i to przewlekle zeby taki urlop dostac . Nie ma mowy zeby ktos zdrowy mogl dostac taki urlop!!! Tutaj chyba wypowiadają sie ludzie ,ktorzy nie mają zielonego pojecia o pracy nauczyciela. A rodzice którzy krytykowali nauczycieli zmienili zdanie jak tylko posiedzieli na korytarzu na przerwie przez 15 minut. Jeszcze jedna sprawa- dlaczego egzaminy wychodzą słąbo??? Nie wystarczy przyjsc do szkoly , zeby sie czegos nauczyc. Trzeba tez poswiecić troche czasu w domu na utrwalenie materialu i przypilnowanie dziecka ,zeby przynajmniej odrabialo zadania domowe jak nalezy a nie siedzialo na facebooku przez 6 godzin a potem niewyspane przychodzilo do szkoły. Jak potem osiągać dobre wyniki??? Zamiast krytyki nauczycieli może lepiej spojrzeć na siebie i zapytać ile pracy i czasu poświęciłem dziecku ,żeby było przygotowane do szkoły na następny dzień?
    I na koniec: Chyba w żadnym innym kraju praca nauczyciela nie jest tak traktowana jak w Polsce. W innych krajach to najbardziej szanowany zawód i najlepiej płatny.

    Odpowiedz
  • krysztofiak1963(2014-08-27 14:37) Zgłoś naruszenie 00

    Minister Kluzik-Rostkowska oświadczyła w rozmowie w TOK FM, że w wypadku zwycięstwa PO w wyborach do Parlamentu, zamierza zlikwidować Kartę nauczyciela. Dzisiaj nie można zostać dyrektorem państwowej szkoły bez akceptacji lokalnego proboszcza lub funkcjonariuszy odpowiedzialnych za sprawy oświatowe w kuriach biskupich. Likwidacja Karty nauczyciela ułatwi dyrektorom mianowanym z klucza partyjno-religijnego zwalnianie niepokornych belfrów z polskich szkół tak, aby „nie demoralizowali młodzieży i dzieci”. Kluzik-Rostkowska zamiast szczuć belfrów na siebie, powinna zająć się systemem gratyfikacyjnego dokształcania nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Niestety z dobrodziejstw naszego wstąpienia do Unii Europejskiej swoje fortuny budują wyłącznie politycy i ich biznesowi akolici. Nauczyciele nie otrzymali dotychczas do swoich kieszeni „złamanego grosza”.http://blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/691196,minister-kluzik-rostkowska-zwariowala-mrozi-belfrow-likwidacja-karty-nauczyciela.html

    Odpowiedz
  • gsas(2014-08-27 10:59) Zgłoś naruszenie 00

    I to ma być minister, który obszczekuje własnych pracowników... Oby do wyborow...

    Odpowiedz
  • czytelnik(2014-08-27 09:55) Zgłoś naruszenie 00

    niech ona najpierw da przykład i weżmie się do uczciwej roboty, usiadła na karuzeli stołków i kręci, wskakując tam gdzie ma większe korzyści, baba bez żadnego wstydu, nie pamięta jaki kit wciskała będąc w komitecie wyborczym Kaczyńskiego, dziwię się że jeszcze po tym ktoś na nią głosował,

    Odpowiedz
  • Wojtek(2014-08-27 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    Szkolnictwo zawodowe powinno zatrudniać na stanowisko nauczyciela tych, którzy pracuję w danym zawodzie / praktycznie / już kilka lat, a wiec mają wiedzę nie tylko " książkową". Kto jednak przyjdzie do szkoły - po kilkuletniej pracy w zawodzie--na stanowisko " stażysty" ze śmiesznie małą gażą?. Jeżeli szkolnictwo zawodowe ma mieć ciągły kontakt z "rzeczywistością"-to przepisy wynagradzania tego "nie widzą". !!
    Jaki inżynier zdobędzie na --- " Judyma", gdy płaca w przemyśle i w szkole-- dzieli przepaść. Chyba więc uczyć zawodu będą w końcu " humaniści" ...? i...teoretycy, którzy od razu poszli uczyć i nigdy nie mieli w ręce..."młotka"
    Nie przesadzajmy z tą pedagogiką . Niejeden "normalny" pracownik nauczy lepiej niż ten , kto pozalicza wszystkie fakultety z psychologi i pedagogiki.Coś tu chyba nie jest tak.

    Odpowiedz
  • ixi(2014-08-26 23:29) Zgłoś naruszenie 00

    Czas zmienić ten rząd - na początek zmiana w wyborach samorządowych.

    Odpowiedz