statystyki

Koniec ze skróconym studiowaniem prawa

autor: Urszula Mirowska-Łoskot19.08.2014, 07:40; Aktualizacja: 19.08.2014, 08:46
Przepisy, które wprowadzają tylko studia jednolite magisterskie na prawie, wejdą w życie 1 października 2014 r.

Przepisy, które wprowadzają tylko studia jednolite magisterskie na prawie, wejdą w życie 1 października 2014 r.źródło: ShutterStock

Dyplom magistra prawa będzie można uzyskać tylko po pięciu latach edukacji. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia.

Zgodnie z nim prawo i prawo kanoniczne będą mogły odbywać się tylko w trybie jednolitych studiów magisterskich. Obecnie kierunki te można prowadzić również w trybie dwustopniowym czyli trzyletnim licencjackim czy dwuletnim magisterskim. Oznacza to, że aby uzyskać tytuł magistra prawa, wystarczy podjąć po licencjacie naukę na studiach drugiego stopnia. W dwa lata tytuł ten mogą zdobyć absolwenci po np. trzyletniej psychologii, fizjoterapii, socjologii czy polonistyce. Takie studia prowadzą m.in. Uniwersytety Wrocławski i Gdański. Cieszą się one popularnością wśród kandydatów.

– W tym roku na studia zaoczne drugiego stopnia na kierunku prawo odnotowaliśmy większe zainteresowanie w porównaniu do poprzednich rekrutacji – przyznaje Bogumił Dudczenko z biura rektora Uniwersytetu Wrocławskiego.

Przepisy, które wprowadzają tylko studia jednolite magisterskie na prawie, wejdą w życie 1 października 2014 r. Jednak osoby, które rozpoczną naukę na skróconych studiach prawniczych do roku akademickiego 2015/2016 r. będą mogły je ukończyć na dotychczasowych zasadach.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • k(2014-08-21 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    Chyba jest takie zjawisko że niektóre np. szeroko rozumiane uczelnie podobnie jak niektóre np partie polityczne chcą rządzić za wszelką cenę, absurdalnie, niesprawiedliwie choć to pojęcie względne robiąc co chcą itp. mając zawsze wsparcie finansowe z budżetu, nikt nie odpowiedział konkretnie na pytanie dlaczego akurat i jedynie prawo ?, dlaczego na tych uczelniach, dlaczego po normalnym prawie nie można zostać od razu np mgr. socjologii skoro ten przedmiot był wykładany na studiach prawniczych, nie podano kto na tym zarobił i ile z imienia i nazwiska, pytań mniej lub bardziej "wygodnych" jezt zapewne wiele ale jak zwykle czas upłynie i "pod dywan"

    Odpowiedz
  • aaaaaaaaa(2014-08-20 21:24) Zgłoś naruszenie 00

    Po wyborach zmienimy :)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane