Szef MZ został zapytany w środę na konferencji prasowej o obostrzenia wprowadzane przez rząd od soboty dla województwa warmińsko-mazurskiego w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem.

Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że w tym roku próbne egzaminy maturalne odbędą się w dniach od 3 do 16 marca.

Przeprowadzenie testu przez szkoły jest dobrowolne. Oznacza to również, że udział w próbnej maturze nie jest obowiązkowy.

Adam Niedzielski zapowiedział, że jego resort wprowadzając obostrzenia używa dwutygodniowego okresu ich obowiązywania. Dodał, że MZ ma też umowę z szefem MEiN Przemysławem Czarnkiem dotyczącą tych okresów. "

Jeżeli te wskaźniki trochę wolniej będą rosły, to będziemy mogli nawet za tydzień podjęć decyzje o powrocie (do stanu sprzed wprowadzenia dodatkowych obostrzeń - PAP). Wszystko to zależy od scenariusza jaki będziemy mieli

- powiedział.

Zapytany został też o próbne matury w województwie warmińsko-mazurskim w kontekście tego, że zostały one zaplanowane na przyszły tydzień.

"Prawdopodobnie zostaną one przesunięte. Tu decyzje podejmie minister Czarnek"

- odpowiedział.

W środę na konferencji Niedzielski poinformował, że od soboty w całym kraju poziom restrykcji pozostaje taki, jak obecnie, z wyjątkiem województwa warmińsko-mazurskiego.

"W województwie tym chcemy wprowadzić regulacje dyscyplinujące: chcemy, aby nauka w klasach 1-3 wróciła do trybu zdalnego, a galerie, muzea, kina, hotele oraz miejsca użyteczności publicznej niestety znowu zostały zamknięte" - informował minister zdrowia. Dodał, że dotyczy to również kortów i basenów.

Niedzielski zwrócił uwagę, że w woj. warmińsko-mazurskim jest największy wskaźnik absencji w uczniów w szkołach oraz wskaźnik przejścia szkół na zdalne nauczanie. "O ile w Polsce ten wskaźnik przejścia na nauczanie zdalne jest niski, wynosi 1-2 proc., to w woj. warmińsko-mazurskim mamy prawie 7 proc. wskaźnik absencji, a jeżeli chodzi o placówki to prawie 10 proc." - poinformował minister.

Zaznaczył, że na Warmii i Mazurach wskaźnik zakażeń koronawirusem wśród nauczycieli także jest wysoki - wynosi ok. 7 proc, natomiast w skali kraju, to niecałe 2 proc.

Matura 2021. Harmonogram egzaminów

Egzaminy maturalne zostaną przeprowadzone od 4 do 20 maja 2021 roku. CKE przedstawiło terminarz egzaminów:

Termin główny - od 4 do 20 maja 2021 r.

Część ustna (wszystkie przedmioty) - od 19 do 21 maja.

Część pisemna (wszystkie przedmioty) - od 4 do 20 maja.