Na najlepszych uczelniach nie widać niżu demograficznego. Znajdujące się w czołówkach rankingów szkół wyższych Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo - Hutnicza nie mogą narzekać na liczbę kandydatów na studia. Na najstarszą polską uczelnię zgłosiło się 30 tysięcy maturzystów.

„Najwięcej, bo ponad 2 tysiące z nich chce się dostać na prawo i medycynę. Podobna liczba tegorocznych maturzystów zgłosiła się na filologię angielską i psychologię” - mówi IAR Adrian Ochalik - rzecznik UJ - „Natomiast jeżeli chodzi o liczbę kandydatów na jedno miejsce, to przoduje uruchomiona w tym roku sinologia. Na jedno miejsce przypada 15 kandydatów. Podobnie jest na kierunku lekarsko-dentystycznym”- dodaje Ochalik.

Na AGH chce studiować 12 tysięcy maturzystów. „W tym roku na pierwsze miejsce wysunęła się inżynieria biomedyczna, gdzie o jedno miejsce stara się czterech kandydatów. Na kolejnych miejscach znalazły się takie kierunki jak budownictwo, czy geodezja i kartografia” - wyjaśnia Bartosz Dembiński - rzecznik AGH. Teraz maturzyści, którzy dostali się na wybrany kierunek muszą potwierdzić chęć rozpoczęcia nauki w październiku. Uczelnie planują uruchomić dodatkowe rekrutację w sierpniu i wrześniu.