W sierpniu zmienią się zasady wyliczania stawki, którą otrzymują akademicy za wypoczynek. Są określone w projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy oraz ekwiwalentu pieniężnego za okres niewykorzystanego urlopu nauczycieli akademickich.
Wymagają one zmiany, ponieważ Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 16 lipca 2013 r. (sygn. akt P 53/11) uznał, że obecne zasady wyliczania zwrotu za niewykorzystany wypoczynek są niezgodne z ustawą zasadniczą. Obecnie wynagrodzenie urlopowe jest obliczane w taki sposób, że pensję dzieli się przez liczbę dni kalendarzowych danego miesiąca – wynik to wynagrodzenie za jeden dzień wypoczynku. Zdaniem TK wyliczony na tej podstawie ekwiwalent za niewykorzystany urlop nie odpowiada normalnej wysokości płacy akademika. Nieznany jest bowiem termin, w jakim zostałby wykorzystany urlop i w efekcie nie można stwierdzić, ile wolnych dni od pracy (np. sobót czy niedziel) przypadnie na ten czas.
Trybunał dał Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego 12 miesięcy na przygotowanie nowych regulacji. Obecne przestaną obowiązywać 8 sierpnia 2014 r. Resort nauki zaproponował, aby w celu obliczenia wynagrodzenia za jeden dzień urlopu wziąć pod uwagę stawkę miesięcznej płacy i podzielić ją przez 21, czyli średnią liczbę dni roboczych przypadających w miesiącu.
Do ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy akademików przebywających na wakacjach w momencie wejścia w życie nowych przepisów stosowane będą dotychczasowe regulacje. Zdaniem Rządowego Centrum Legislacji taki przepis jest nieprawidłowy. Oznaczałby bowiem dalsze stosowaniem regulacji, które zgodnie z wyrokiem TK powinny wygasnąć 8 sierpnia 2014 r.
Etap legislacyjny
W trakcie konsultacji społecznych