statystyki

Fala sześciolatków zaleje szkoły. I szybko opadnie

autor: Klara Klinger30.06.2014, 07:13; Aktualizacja: 30.06.2014, 08:37
Około 20 proc. objętych obowiązkiem szkolnym otrzymuje odroczenie od psychologa

Około 20 proc. objętych obowiązkiem szkolnym otrzymuje odroczenie od psychologaźródło: ShutterStock

Dzieci urodzone pod koniec pierwszej dekady XXI wieku to jedyne roczniki, które będą się tłoczyć w szkole

Gwałtowny wzrost liczby nowych uczniów dotknie szkoły już po wakacjach. A w roku 2015/2016 trafi do nich ponad 600 tys. dzieci, czyli o połowę więcej niż w ubiegłym roku – wynika z raportu Instytutu Badań Edukacyjnych. Potem jednak ta liczba znów gwałtownie się obniży – o 200 tys. Te nagłe zmiany utrudnią naukę dzieciakom, uderzą też w nauczycieli – za kilka lat zagrożą im masowe zwolnienia.

Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest to, że reforma obniżenia wieku szkolnego nie została dobrze przygotowana. Zgodnie z planem resortu rodzice mieli posyłać sześcioletnie dzieci do szkół sukcesywnie, by fala wzrostowa rozłożyła się w czasie. Rząd nie wziął jednak pod uwagę, że wielu rodzicom nie podoba się skracanie pobytu dzieci w przedszkolach, a spora liczba szkół nie była przygotowana na te zmiany. Efektem były protesty, a np. w 2011 r., choć i tak był dla autorów reformy najlepszy, w szkolnych ławach zasiadło zaledwie ok. 20 proc. sześciolatków.

Konsekwencje tego chaosu spadną na kolejne roczniki. W 2015 r. do pierwszej klasy pójdzie rocznik z wyżu demograficznego: w latach 2008–2010 przyszło bowiem na świat znacznie więcej dzieci niż w poprzednich i następnych latach. W klasach pierwszych – jak wynika z „Raportu o stanie edukacji” – znajdzie się więc liczba uczniów porównywalna z tą, która zaczynała naukę dwie dekady temu.

Liczba uczniów w I klasach podstawówek

Liczba uczniów w I klasach podstawówek

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane