"Decyzją rządu 18 stycznia uczniowie klas I-III wracają do szkół. Jako Warszawa deklarujemy pełną współpracę w możliwie najlepszym przygotowaniu szkół na powrót uczniów. Razem z Sanepidem prowadzimy od wczoraj akcję testowania nauczycieli i pracowników szkół pod kątem COVID" - poinformował na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W poniedziałek stołeczny ratusz przekazał, że blisko 9 tys. nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi szkół podstawowych w Warszawie zgłosiło się do bezpłatnego badania na obecność koronawirusa. Akcja testowania potrwa od 11 do 15 stycznia, a udział w niej jest dobrowolny. Za organizację badań przesiewowych odpowiada Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (WSSE) w Warszawie.

Rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka poinformowała PAP, że - zgodnie z ankietami przeprowadzonymi w miejskich placówkach oświatowych - aż 71 proc. nauczycieli oraz niemal 66 proc. pracowników administracyjnych chce zaszczepić się przeciw COVID-19. "Łącznie jest to ponad 29 tys. osób" - zaznaczyła.

Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia. W szpitalach węzłowych, których jest ponad 500, trwają szczepienia grupy zero. Od 25 stycznia zaszczepić się będą mogły osoby z pierwszej grupy: seniorzy powyżej 80 lat, pensjonariusze domów pomocy społecznej, a następnie osoby powyżej 70 lat, nauczyciele i służby mundurowe.