Uczelnie dojrzały do dojrzałych. Nowy trend w szkolnictwie wyższym?

autor: Anna Wittenberg, Damian Furmańczyk23.06.2014, 16:00
Studia

Studiaźródło: ShutterStock

Nowy trend w szkolnictwie wyższym czy krótkotrwała popularność – szkoły publiczne chętnie uruchamiają studia specjalnie dla studentów 40+. Ale to może być także szansa dla młodych, którym nie poszła matura.

Kierunki 40+ to nowy pomysł uczelni publicznych na walkę z odpływem młodszych słuchaczy. Pierwsze fakultety przeznaczone dla dojrzałych studentów powstały w kończącym się roku akademickim. Od nowego uruchamiają je cztery kolejne szkoły wyższe. Studia mają być bezpłatne, pełnowymiarowe i kończyć się obroną pracy licencjackiej. Jedyna różnica? Zajęcia po godzinie 16, by pracujący ludzie mogli na nie uczęszczać.

– Z jednej strony to czysty pragmatyzm. Na niektórych kierunkach po prostu brakuje młodzieży, więc postanowiliśmy wyjść z ofertą do innej grupy potencjalnych zainteresowanych. Są ludzie, którzy nie zdążyli zrealizować swoich planów edukacyjnych – szybko podjęli pracę, wyjechali z kraju, założyli rodziny. Dziś, kiedy mają ustabilizowaną sytuację, mogą dokończyć studia. Będą szli dokładnie tym samym programem co młodsi studenci, będą też mieli prawo do stypendiów, także socjalnych – wyjaśnia prof. Jan Snopko z Uniwersytetu w Białymstoku. Uczelnia w tym roku otworzy kierunek 40+ między innymi w Instytucie Historii i Nauk Politycznych, którym profesor kieruje.

Na starszych studentów otwierają się także Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Akademia Pomorska w Słupsku. Największą ofertę przygotował jednak Uniwersytet Zielonogórski, który planuje uruchomienie aż siedmiu nowych kierunków dla dojrzałych. Znajdą się wśród nich m.in.: historia, socjologia, malarstwo i komunikacja biznesowa w języku rosyjskim.

Ci, którzy zajęcia ze studentami 40+ już prowadzą, bardzo chwalą tę grupę. – Starsi słuchacze cechują się myśleniem przyczynowo-skutkowym, lubią poznawać przyczyny i efekty. To sprawia, że studia są dla nich niezwykle interesujące. Młodzi ludzie z kolei coraz częściej myślą w kategoriach testowych, rozwiązując problem na zasadzie „tak” lub „nie” – tłumaczy prof. Ryszard Zaradny, dyrektor Instytutu Politologii UZ. Podobnego zdania jest dr Kacper Pencarski z Akademii Pomorskiej w Słupsku, gdzie od ubiegłego roku działa kierunek Historia dla osób 50 plus. – W odróżnieniu od młodych studentów ci regularnie przychodzą na zajęcia. Dochodzi do głośnych i pełnych ekspresji dyskusji, a zaangażowanie przekłada się na bardzo dobre wyniki. Absolutnie nie odstają od studentów z młodszych roczników, a często bywają nawet lepsi. O oceny walczą do samego końca – chwali sdwoich studentów wykładowca.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • o(2014-06-24 07:42) Zgłoś naruszenie 00

  może i dobra inicjatywa, głównie dla tych, którzy będą je prowadzić, będą mieli pracę i pieniądze tu państwo dokłada, słuchacze- chyba dla zamożnych lub pasjonatów albo jedno i drugie, podane kierunki już od dawna bowiem podają tu i tam w mediach, że są bez przyszłości, kiedyś i obecnie ? po skończeniu tzw. w ocenie wielu renomowanych studiów nie było dobrej pracy=zarobki poniżej progu podstawowych opłat w codziennej egzystencji albo w ogóle jej nie było, w tym wieku powinno się na dobre emerytury przechodzić i zwalniać miejsca pracy, co byłoby optymalnym rozwiązaniem, ale jeśli tych najlepszych rozwiązań się nie wdraża, to dobre i tyle, coś się dzieje, oby z co najmniej obopólnymi korzyściami

  Odpowiedz
 • mwieczorek(2014-08-10 22:39) Zgłoś naruszenie 00

  Witam! Dla osób 40+ i posiadających wyższe wykształcenie lepszym rozwiązaniem z pewnością będą studia podyplomowe. To szansa na zdobycie specjalistycznego wykształcenia w ciągu dwóch semestrów. Warto rozważyć takie rozwiązanie. Do zapoznania się z ofertą studiów podyplomowych serdecznie zapraszam na stronę internetową szkół WSB. W ofercie naszych szkół znajduje się wiele interesujących kierunków w kilku lokalizacjach na terenie kraju. Równocześnie trwa także promocja, w której zapisując się na studia do 11 sierpnia można zyskać oszczędność rzędu 600zł (na wpisowym i czesnym).

  W razie pytań jestem do dyspozycji.
  Pozdrawiam, Małgorzata Wieczorek
  Online Ekspert WSB

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane