statystyki

Bezpłatne studia to fikcja

autor: Urszula Mirowska-Łoskot05.06.2014, 07:21; Aktualizacja: 05.06.2014, 09:01
Student

Studentźródło: ShutterStock

Dziś Trybunał Konstytucyjny stwierdzi, czy wprowadzenie odpłatności za drugi kierunek jest zgodne z ustawą zasadniczą. O zdanie DGP zapytała ekspertów.

Czy studia w Polsce są bezpłatne?

NIE

PIOTR MÜLLER Obecnie blisko połowa polskich studentów płaci za studia w uczelniach niepublicznych lub studia niestacjonarne w uczelniach publicznych. Tak wynika z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W związku z tym obiegowa opinia na temat bezpłatności studiów w Polsce jest błędna. Ponadto należy zauważyć, że na wielu kierunkach prowadzących przez uczelnie publiczne w trybie stacjonarnym student często zmuszany jest do ponoszenia dodatkowych opłat (np. za obowiązkowe obozy sportowe, wyjazdy na badania archeologiczne itd.).

NIE

MARCIN CHAŁUPKA Zgodnie z polską konstytucją to nauka w szkołach publicznych, a nie studia, jest bezpłatna. Także w ustawie – Prawo o szkolnictwie wyższym – nie znajdziemy pojęcia bezpłatnych studiów (poza doktoranckimi). Konstytucja dopuszcza odpłatność za niektóre usługi edukacyjne. W ustawie nie znajdziemy jednak ich precyzyjnego katalogu, a odpłatna oferta wielu uczelni publicznych jest zakresowo tożsama z tą bezpłatną, czyli opłacaną przez podatnika. Na taką limitowaną bezpłatność tylko w publicznych uczelniach werbowani są statystycznie lepiej oceniani i sytuowani kandydaci. To niesprawiedliwe, nie służy też jakości kształcenia. Uzasadnia jednak wprowadzanie licznych regulacji rynku usług edukacyjnych. Gdy niszczą one konkurencyjność, efektywność i innowacyjność, próbuje się to naprawiać kolejnymi przepisami.

Czy student powinien płacić za drugi kierunek studiów?


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • ?(2014-06-05 12:46) Zgłoś naruszenie 00

  To nieważne.Wazne sa stawki,ceny i wazne jest to kto je wyznacza.Tylko polska ustawa o szkolnictwie wyzszym daje to prawo uczelniom.Zadne inne panstwo tak nie ma.

  W scisle skomercjalizowanym szkolncitwie brytjskim studia wedlug ustawy maja kosztowac 9000 tys.funtow na Oxford,Cambridge i innych brytyjskich uniwersytetach.

  Kazda oplata pobrana od studenta w kwocie nie wyznaczonej ustawa jest nielegalna.

  Musi to byc stawka wyrazona konkretna kwotą.Gdzie jest w ustawie konkretna kwota oplat za uczelnie publivzne w POlsce?

  Odpowiedz
 • poza tym(2014-06-05 12:52) Zgłoś naruszenie 00

  Studia kazde w Polsce sa kompletnie bezwartosciowe pod wzgledem zarobkow,jesli chodzi o prawo sa atrakcyjne tylko dlatego,bo posiadanie dyplomu uczelni jest warunkiem niezbednym by zdawac na aplikacje.

  Wzorem 99% panstw UE te niestacjonarne,a moze przede wszystkim studia w niepelnym wymiarze godzin,powinny byc calkowicie bezplatne.Ale za to zakonczone egzaminem ,a nie praca mgr.

  Odpowiedz
 • badz czesne(2014-06-05 12:56) Zgłoś naruszenie 00

  Trybunal oczywiscie orzeknie,ze jest to zgodne z Konstytucja,bo nie ma w Polsce podstaw prawnych ,ktore nie dawalyby kadrze akademickiej prawa do swobodnego ksztaltowania haraczy studenckich badz ich braku.

  Bo to nie sa oplaty tylko haracz.Tylko cena w ustawie robi z tego oplate.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane