Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska jest zaskoczona zapowiedzią zwolnień grupowych w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych.

Spółka poinformowała, że decyzja o zwolnieniach podyktowana jest zmianą prawa. Chodzi o nowelizację Ustawy o systemie oświaty, która wprowadza darmowe podręczniki.

W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska kwestionuje argumenty władz wydawnictwa przemawiające za zwolnieniami. Szefowa MEN zauważa, że w resorcie nowy podręcznik przygotowywany jest przez zaledwie kilka osób, więc nie sądzi, by był to powód do zwolnień grupowych. Ponadto, jak powiedziała Kluzik-Rostkowska, w nowym roku szkolnym darmowy podręcznik otrzymają tylko uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych. - Cała reszta rynku będzie do dyspozycji wydawców - dodaje.

Projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty przewiduje, że w nowym roku szkolnym państwo zapewni bezpłatne podręczniki uczniom klas pierwszych szkół podstawowych. W kolejnych latach program będzie obejmował kolejne klasy, tak by w 2017 roku z darmowych podręczników mogli korzystać wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.