Organizacje pozarządowe alarmują, że wymogi, które będą musiały spełnić placówki wsparcia dziennego, nie zostaną złagodzone, a wręcz zaostrzone.
Swoje zastrzeżenia przedstawiły w uwagach przesłanych do projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych, jakie musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzona placówka wsparcia dziennego. Ma ono wprowadzić jednolite standardy dla świetlic środowiskowych, które będą potwierdzane opiniami wydanymi przez komendanta straży pożarnej i państwowego inspektora sanitarnego. Jednak zawarte w rozporządzeniu wymogi budzą zastrzeżenia wśród fundacji i stowarzyszeń, które często na zlecenie samorządów prowadzą takie placówki.
Ich wątpliwości budzi m.in. wymagana wysokość pomieszczeń, która ma wynosić 2,5 m, podczas gdy w wielu budynkach sięga 2,2 m, oraz temperatura, jaką trzeba w nich zapewniać. Projekt przewiduje, że ma to być minimum 20 stopni. Tymczasem np. w szkołach może ona wynosić 18 stopni. Dodatkowo organizacje zwracają uwagę, że składające się na wyposażenie placówek meble czy sprzęty są często przekazywane przez firmy czy osoby prywatne. Dlatego nie zawsze mają one atesty i certyfikaty, których posiadanie wymaga rozporządzenie.
Podobne zastrzeżenia ma też Marek Michalak, rzecznik praw dziecka (RPD). Ponadto wskazuje, że stawianie wymogu, aby poziom podłogi pomieszczeń świetlicy znajdował się co najmniej na poziomie terenu wokół budynku, spowoduje, że nie będą one mogły być prowadzone w piwnicach czy sutenerach.
– Placówki tego typu powinny funkcjonować jak najbliżej miejsca zamieszkania dziecka, a są to często rejony nieposiadające w swoich zasobach lokali spełniających stawiane wymagania – podkreśla Marek Michalak.
W opinii rzecznika, z treści samego rozporządzenia powinno wynikać, że nie będzie miało ono zastosowania do placówek powstałych na podstawie ustawy o pomocy społecznej oraz przepisów ustawy o pieczy zastępczej w brzmieniu obowiązującym do 19 września 2014 r. Jest to konieczne, ponieważ może być ono punktem odniesienia dla obecnie funkcjonujących placówek, które są często prowadzone na podstawie umów zawieranych z samorządami na czas określony. Gdy podmioty je prowadzące będą ponownie stawać do konkursu ogłaszanego przez gminę, będzie od nich wymagane przedstawienie opinii wydanej przez straż pożarną i sanepid pod kątem wypełniania standardów obowiązujących w tym momencie. Wówczas będzie je regulować rozporządzenie.
Zastrzeżenia RPD i organizacji pozarządowych nie zostaną jednak uwzględnione przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS). Resort wyjaśnia, że usytuowanie świetlic w piwnicach zagraża bezpieczeństwu dzieci, a wymieniona w projekcie temperatura pomieszczeń jest wymagana dla żłobków czy przedszkoli. Z kolei w przypadku wysokości pomieszczeń MPiPS było skłonne zgodzić się, aby mogła ona wynosić w wyjątkowych sytuacjach 2,2 m, jednak przeciwny takiemu rozwiązaniu był główny inspektor sanitarny. Resort nie zamierza też w jego treści umieszczać informacji o tym, jakie placówki nie będą objęte zawartymi w przepisach regulacjami. Kwestia ta wynika bezpośrednio z ustawy o pieczy zastępczej.
Etap legislacyjny
Konsultacje projektu rozporządzenia