Lekarz po prywatnych studiach? Niepubliczne uczelnie chcą otwierać wydziały medyczne

autor: Urszula Mirowska-Łoskot, Beata Lisowska17.02.2014, 06:45; Aktualizacja: 17.02.2014, 11:01
Czy panaceum na deficyt lekarzy okażą się prywatne uczelnie?

Czy panaceum na deficyt lekarzy okażą się prywatne uczelnie?źródło: ShutterStock

Niepubliczne uczelnie chcą otwierać wydziały medyczne. To recepta na kryzys demograficzny i lep na studentów. Do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) wpłynęły wnioski w sprawie nadania uprawnień do prowadzenia kierunków lekarskich od Uczelni Łazarskiego w Warszawie, Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego i Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (65)

  • o(2014-02-17 08:44) Zgłoś naruszenie 00

    po pięćdziesiątce człowiek jest już w zasadzie tak wyeksploatowany, że powinien być na godnej emeryturze, w innych zawodach kształcą masowo zaocznie w tym dobrych i bardzo dobrych absolwentów i spełniają kryteria a u lekarzy stale jakieś problemy, z jednej strony to duży biznes min dla niektórych osób z różnych z uczelni, z drugiej strony nie jest to w obecnym systemie w pełni chyba w interesie lekarzy co może być zrozumiałe ?, gdyż tendencja jest raczej taka w większości zawodów zamiast odwrotnie, że im więcej osób tym mniej pieniędzy a lekarze to bardzo lub dość zamożna grupa, „rządzą” nadal w wielu przypadkach pacjentem, jak chcą ale na pewne problemy warto wspomnieć także przez inny pryzmat, jest wiele zawodów nie wymagających wieloletniego np. co najmniej 7 lat kształcenia a wynagrodzenia są tam stałe i wysokie, podkreślam w porównaniu do zaniżanych bezpodstawnie innym grupom zawodowym, w „defraudującym” itp. bez żadnej odpowiedzialności setki tysięcy, miliony i miliardy różnej władzy,

    Odpowiedz
  • chory(2014-02-17 08:55) Zgłoś naruszenie 00

    będzie więcej niedouczonych znachorów niż lekarzy

    Odpowiedz
  • aa(2014-02-17 09:08) Zgłoś naruszenie 00

    Zadbajcie o obecny poziom nauki w prywatnych uczelniach, a dopiero później bierzcie się za nowe kierunki. Wystarczy, że fizjoterapeuci nie odróżniają od siebie kości...

    Odpowiedz
  • gość(2014-02-17 09:10) Zgłoś naruszenie 00

    to juz czas umierać...

    Odpowiedz
  • pac(2014-02-17 09:12) Zgłoś naruszenie 00

    ale na wizytówce ma być to zaznaczone

    Odpowiedz
  • ktoś(2014-02-17 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem przeciw. Pozwolenie kształcenia innym uczelniom wyższym. Spowoduje obniżenie kształcenia. Popatrzcie jak się studiuje na większości prywatnych uczelni.

    Odpowiedz
  • Czekający(2014-02-17 09:25) Zgłoś naruszenie 00

    Lepiej więcej miejsc na rezydenturach niech otworzą dla swoich a nie pazernie rzucają się na niedouczanie zagranicznych chętny za dużą kasę.
    Kształcić własnych specjalistów. Wielu absolwentów czeka na rezydentury. A tu na każdym kroku ograniczenia.

    Odpowiedz
  • Zwiekszyc ilosc lekarzy(2014-02-17 09:37) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem, jako pacjent, jak najbardziej za zwiekszeniem ksztalcenia ilosci lekarzy.
    Rownoczesnie zdaje sobie sprawe z wyzszych kosztow ksztalcenia lekarza niz np. kulturoznawcy.
    Moze nalezaloby wprowadzic doplaty przez studentow do wszystkich kierunkow studiow na wszystkich uczelniach w okreslonej jednakowej kwocie procentowej np. 30%. Ta decyzja powinna nalezec do politykow.

    Poki co nie slysze, aby jakas partia polityczna, lacznie z rzadzacymi partiami, w swoim programie podjela sie rozwiazan systemowych zwiazanych ze zwiekszeniem ksztalcenia lekarzy, jak tez sensownych rozwiazan prowadzacych do likwidacji kolejek do lekarza specjalisty czy szpitala.

    Odpowiedz
  • A.(2014-02-17 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce nie ma miejsca, w którym kształconoby "magistrów weterynarii"!!!
    Kto pisał ten artykuł? Jam można dopuszczać do publikacji tekstu z błędami merytorycznymi?!

    Odpowiedz
  • wjw(2014-02-17 10:14) Zgłoś naruszenie 00

    Miał być deregulacja a wyszła degrengolada.

    Odpowiedz
  • radomiak(2014-02-17 10:44) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli Arłukowicz nie dość, że wydłuża kolejki do lekarzy, to jeszcze ustala niskie limity przyjęć na uczelnie medyczne, by w Polsce zabrakło w pewnym momencie lekarzy!!! Skandal

    Odpowiedz
  • Zwiekszyc ilosc lekarzy(2014-02-17 11:22) Zgłoś naruszenie 00

    Mnie , jako pacjentowi, nie przeszkadzaloby czy lekarz jest po prywatnej czy publicznej uczelni medycznej, czy jest absolwentem Uniwersytetu Medycznego czy wydzialu/kierunku medycznego innej uczelni, czy byl ksztalcony w Polsce czy za granica.

    Przy wdrozonej zasadzie rozliczania sie ubezpieczalni z pacjentem wybralabym dobrego doktora. Slabsi lekarze wowczas musieliby sie troche poduczyc. Zreszta wszyscy lekarze powinni sie uczyc w ramach samoksztacenia caly czas i miec na to czas.

    Odpowiedz
  • kontra(2014-02-17 11:28) Zgłoś naruszenie 00

    Będą kształcić konowałów . Jóź lepsze było kształceni felczerów w PRL.

    Odpowiedz
  • EZ(2014-02-17 12:05) Zgłoś naruszenie 00

    Strach pomyśleć jakie będą efekty. Będzie ilość ale nie jakość, tak jak jest na innych kierunkach! Już teraz kończą medycynę tylko dla pieniędzy, ten zawód już od dawna nie jest wykonywany z powołania. Prywatnym uczelniom zależy na czesnym i dofinansowaniu oraz wysokich zarobkach kadry, wypuszcza się wielu matołów z dyplomami, którzy mają później pretensje do całego świata o niespełnienie zawodowe.

    Odpowiedz
  • bardzo dobrze(2014-02-17 12:19) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo dobrze. Dość już monopolu wyselekcjonowanych uczelni i ścisłego limitu miejsce. Obecnie wielu lekarzy uważa się za nadludzi. Konkurencja im się BAAAAAAARDZO przyda.

    Odpowiedz
  • BRAWO BRAWO BRAWO(2014-02-17 12:24) Zgłoś naruszenie 00

    PO to nie partia z mojej bajki. Ale jak zlikwidują monopol lekarzy i zwiększą znacznie ilość miejsc na kierunkach lekarskich to na nich zagłosuje. To jest bardzo potrzebne, kolejni do lekarza to wiele miesięcy. Wstyd w państwie w środku Europy. Ale czy korporacje lekarskie nie okażą się za silne? Bo one przecież zbyt łatwo monopolu nie odpuszczą.

    Odpowiedz
  • rozbawiona(2014-02-17 12:53) Zgłoś naruszenie 00

    O!To kopara przyslowiowa doktorkom opadnie.Jest tylko jeden problem:kogo bedzie w Polsce na to stac? zapewne udzial w imprezie bedzie zabojczo drogi,,,

    Odpowiedz
  • heheheheh(2014-02-17 15:18) Zgłoś naruszenie 00

    do 12-nie przeszkadzaloby jakby pani doktor czy mgr byla nazbyt opalona?

    Ja polecam miec 1200 euro na 5 lat,biednych rodzicow,5 z biologii lub chemii,lubic makaron i jezyk wloski.Sa to warunki niezbedne by byc mgr farmacji we Włoszech...i wszedzie gdzie sie chce.

    Odpowiedz
  • lek. wet.(2014-02-17 15:28) Zgłoś naruszenie 00

    Do ( 9: A. z IP: 178.37.137.* (2014-02-17 10:11)) - niestety są takie miejsca, Kraków i Poznań utworzyły miedzywydziałowe, a kraków nawet miedzyuczelniane studium, "kształcące" "magistrów weterynarii"

    Odpowiedz
  • lol(2014-02-17 15:54) Zgłoś naruszenie 00

    To jest poroniony pomysł naszych IDIOTÓW, znowu jakieś lobby kopie do "sejfu"! Koniec świata, ten polski gnój!

    Odpowiedz