Dzieci mieszkające na terenie gminy prowadzącej placówkę oraz te potrzebujące szczególnego wsparcia z powodu np. niepełnosprawności czy samotnego wychowywania przez opiekuna, będą miały pierwszeństwo w przyjęciu do niej.
Dzieci mieszkające na terenie gminy prowadzącej placówkę oraz te potrzebujące szczególnego wsparcia z powodu np. niepełnosprawności czy samotnego wychowywania przez opiekuna, będą miały pierwszeństwo w przyjęciu do niej.
Jednolite dla wszystkich samorządów zasady, według których mają przeprowadzać rekrutację m.in. do przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego, wprowadza uchwalona przez Sejm ustawa z 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja określa podstawowe oraz dodatkowe kryteria, które będą stosowane przez gminy.
W ramach tych pierwszych decydować będzie miejsce zamieszkania dziecka w danej gminie. W razie gdy kandydatów będzie więcej niż miejsc, przeprowadzane będzie postępowanie rekrutacyjne. W nim pierwszeństwo będą mieli małoletni wymagający szczególnego wsparcia państwa, w tym niepełnosprawni, mający rodzica, rodziców lub rodzeństwo z uszczerbkiem na zdrowiu, a także pochodzący z rodzin wielodzietnych, objętych pieczą zastępczą oraz wychowywani przez samotnego opiekuna.
Na pozostałe wolne miejsca dzieci mają być przyjmowane na podstawie kryteriów dodatkowych wybranych przez gminę. Wśród nich może znaleźć się próg dochodowy lub warunek zatrudnienia jednego bądź obydwojga rodziców. Dopiero w ostatniej kolejności do przedszkola będą mogły trafić maluchy z sąsiedniego samorządu.
Konieczność ustalenia jednakowych warunków rekrutacji wynikała z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 stycznia 2013 r. (sygn. akt K 38/12). Ten orzekł, że obowiązujące jeszcze do 19 stycznia 2014 r. przepisy są niezgodne z ustawą zasadniczą. Dodatkowo nowelizacja zawiera inne zmiany niedotyczące bezpośrednio zasad przyjmowania do przedszkoli i szkół. Przewiduje m.in. możliwość zatrudniania w przedszkolach specjalistów, np. do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania dzieci. Będzie to możliwe w sytuacjach szczególnych, wyłącznie za zgodą kuratora oświaty.
Etap legislacyjny
Ustawa skierowana do Senatu
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama