W przyszłym roku do samorządowych placówek w pierwszej kolejności będą przyjmowane dzieci m.in. z rodzin wielodzietnych. Takie zmiany przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), którego II czytanie odbyło się wczoraj w Sejmie.
To efekty wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 stycznia 2013 r. (sygn. akt K 38/12), który orzekł, że przepisy o rekrutacji do przedszkoli i szkół są niezgodne z ustawą zasadniczą. Dotychczasowe przepisy stracą moc 19 stycznia 2014 r.
– Największe problemy mieliśmy z ustaleniem nowych zasad rekrutacji do przedszkoli – przyznał Przemysław Krzyżanowski, wiceminister edukacji narodowej.
Tłumaczył, że projekt dlatego tak późno trafił do Sejmu, bo był szeroko konsultowany, m.in. z wydziałami oświaty w samorządach.
Posłowie już na etapie prac w komisjach zdecydowali, że ograniczą się tylko do zmian w ustawie związanych z rekrutacją do szkół i przedszkoli, a inne zmiany dotyczące systemu oświaty będą przygotowywane przez resort w innym terminie.
– Nie powinno się wykreślać przepisów odnoszących się do tworzenia świetlic na wniosek rodziców oraz wskazujących liczebności uczniów w tych pomieszczeniach. Ta propozycja była przecież związana z polepszeniem warunków dla sześciolatków, którzy obowiązkowo rozpoczną naukę od przyszłego roku szkolnego – przekonywała Krystyna Szumilas, była minister edukacji narodowej.
Dodaje, że z projektu zostały też wyrzucone przepisy zakazujące gminom m.in. przekazywanie szkół spółkom komunalnym. Zaznaczyła, że taka zmiana była konieczna, bo pojawił się już pierwszy wyrok, który dopuścił taką praktykę.
Z uwagi na zgłoszone poprawki projekt ponownie trafił do Sejmowych Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
Etap legislacyjny
Po II czytaniu