Zwolnienia w szkołach: Dyrektor szkoły musi znać i Kartę nauczyciela, i kodeks pracy

autor: Artur Radwan17.10.2013, 09:27; Aktualizacja: 17.10.2013, 09:30
dr Magdalena Zwolińska, adwokat w kancelarii DLA Piper Wiater sp.k.

dr Magdalena Zwolińska, adwokat w kancelarii DLA Piper Wiater sp.k.źródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Materialy prasowe

Najwięcej problemów sprawiają redukcje z przyczyn organizacyjnych i wskazanie kryteriów wyboru konkretnego nauczyciela do zwolnienia. Ważne, żeby nie były one dowolne lub dyskryminacyjne - mówi dr Magdalena Zwolińska, adwokat w kancelarii DLA Piper Wiater sp.k.

Jeśli dojdzie do zawarcia z nauczycielem umowy o pracę na czas określony wbrew zasadom przewidzianym w KN, może on i tak domagać się ustalenia przed sądem, że ma umowę na czas nieokreślony. Wynika to z tego, że KN wyjątkowo pozwala na zatrudnienie nauczyciela kontraktowego na czas określony, m.in. gdy zaistnieje potrzeba wynikająca z organizacji nauczania. Taka wyjątkowa podstawa zatrudnienia nie może być zależna od uznania pracodawcy. Byłoby to sprzeczne z gwarancyjnym charakterem norm prawnych regulujących stosunek pracy nauczyciela mianowanego. Podobne stanowisko zajął SN już w uchwale z 14 czerwca 1994 r. (sygn. akt I PZP 28/94, OSNP 1994/10/160), w której stwierdził, że zatrudnienie nauczyciela na podstawie umowy o pracę na czas określony, niezgodnie z przesłankami, powoduje nawiązanie stosunku pracy na czas nieokreślony.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane