Od 1 stycznia 2014 r. uczący w placówkach oświatowych, także zatrudnieni na uczelniach będą uprawnieni do 33-proc. zniżki komunikacyjnej. Po raz pierwszy z tego przywileju skorzystają pedagodzy uczący przedszkolaków. Takie zmiany przewiduje ustawa z 11 października 2013 r. o zmianie ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz ustawy – Karta nauczyciela. Sejm przegłosował ją w piątek. Teraz zajmie się nią Senat.
Zmiana oznacza jednak, że dla większości pedagogów, którzy dotychczas korzystali z ulgi, zniżka zostanie obniżona z 37 do 33 proc.
– Musimy mieć na uwadze trudną sytuację budżetową państwa i zalecenie resortu finansów – wyjaśnia potrzebę zmiany Ewa Wolak, poseł sprawozdawca z klubu PO.
Podkreśla, że przy bilecie za 100 zł ulga się zmniejszy zaledwie o 4 zł.
Za takim rozwiązaniem zagłosowali też posłowie PSL.
Posłowie opozycji i związkowcy do końca domagali się dopisania nauczycieli przedszkoli do grupy osób uprawnionych do ulgi, ale bez konieczności jej obniżania dla wszystkich.
– Niestety nie udało się przekonać rządu, że zabranie nam części tego uprawnienia jest szkodliwe – argumentuje Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Natomiast Zbigniew Włodkowski, poseł PSL i były wiceminister edukacji narodowej, podkreśla, że zmiana zasad spowoduje niewielki wzrost wydatków nauczycieli na przejazdy komunikacyjne.
– Jednorazowo będą one większe co najwyższej o kilka złotych – podkreśla.
Według niego w czasach niżu demograficznego nauczyciele, chcąc uzupełnić etat, muszą podróżować między placówkami.
Ulga będzie też przy tej okazji niższa nie tylko dla osób uczących w szkołach podstawowych, gimnazjalnych czy ponadgimnazjalnych. Będzie ona mniejsza także dla nauczycieli akademickich.
– Dziwne, że przy okazji wprowadzania zniżki dla nauczycieli przedszkoli obcina się ją kadrze profesorskiej – mówi Janusz Rak, prezes Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego.
– Z jednej strony rząd przyznaje akademikom podwyżki, z drugiej obcina ulgę. Stracą na tym także uczelnie, które pokrywają np. koszty delegacji w celu prowadzenia badań naukowych – wskazuje Rak.
Z rządowych wyliczeń wynika, że z 37-proc. ulgi korzysta 585 tys. nauczycieli. Po zmianach liczba uprawnionych zwiększy się o blisko 68 tys. tych zatrudnionych w przedszkolach.
Etap legislacyjny
Ustawa trafi do Senatu