Od 1 stycznia nauczyciele przedszkoli będą mogli korzystać z ulgowych biletów. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

Przyznaje ona nauczycielom przedszkoli uprawnienia do ulgowych przejazdów publicznym transportem zbiorowym. Do tej pory takie ulgi przysługiwały jedynie nauczycielom szkół i nauczycielom akademickim. Jednocześnie ulgi te zostaną obniżone z 37% do 33% . Sejm głosami koalicji odrzucił poprawki PiS, Solidarnej Polski i SLD, które zmierzały do utrzymania 37-mio procentowej ulgi.

Ewa Wolak sprawozdawca ustawy powiedziała IAR, że w budżecie państwa ogólna suma wydatków z tego tytułu nie wzrośnie, a osoby, których obniżka dotyczy zbytnio jej nie odczują.

Z powodu odrzucenia poprawek opozycji PiS oraz Solidarna Polska opowiedziały się przeciw nowelizacji. SLD wstrzymało się od głosu. Zrobiliśmy tak, bo przyznanie ulg nauczycielom przedszkoli to jednak dobre rozwiązanie - mówił przed głosowaniem całości ustawy Artur Ostrowski. Poseł przypomniał też, że niedługo dzień edukacji. "Czy na spotkaniach z nauczycielami pan premier opowie o tym jak to Platforma Obywatelska zmniejszyła ulgi dla wszystkich nauczycieli w Polsce czy też pominie ten fakt" - pytał Ostrowski.

Ustawa realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2010 r., który orzekł, że nauczyciele przedszkolni powinni mieć takie same uprawnienia do ulgowych przejazdów publicznym transportem zbiorowym jak nauczyciele szkół i nauczyciele akademiccy. Koszt jej wprowadzenia to 37 milionów złotych. Ustawę musi jeszcze rozpatrzyć Senat.