Osoba, która ukończyła już jedne studia, nie może pobierać pomocy za wyniki w nauce, jeśli zdecyduje się na drugi fakultet. Kształcący się chcą zmian. Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej (PSRP) nie zgadza się z proponowanymi przez resort nauki zasadami udzielania wsparcia dla studentów pierwszego roku. Tak wynika z najnowszej opinii do projektu nowelizacji ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym. Jest w trakcie konsultacji i ma wejść w życie 1 stycznia 2014 r.



Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zamierza wprowadzić możliwość ubiegania się o stypendium rektora dla najlepszych studentów osobom już na pierwszym roku studiów. Obecnie można wnioskować o nie dopiero na drugim roku. Proponuje, aby było ono przyznawane na podstawie wyników maturalnych uwzględnionych podczas postępowania rekrutacyjnego.
Zdaniem PSRP taki ranking nie odzwierciedla rzeczywistych osiągnięć absolwenta szkoły średniej.
– Proponowane kryteria nie przystają do znacznie bardziej rozbudowanych i ostrzejszych warunków, jakie muszą spełniać studenci wyższych lat, aby otrzymać to świadczenie – wskazuje Piotr Okonkowski, przewodniczący komisji ds. socjalnych PSRP.
Dlatego PSRP postuluje, aby wprowadzić dodatkowe zasady przyznawania tego świadczenia np. za wyniki w konkursach i olimpiadach przedmiotowych.
Domaga się też wydzielenia puli środków na ten cel do osobnego funduszu.
– Włączenie tak licznej grupy studentów, jaką są osoby na pierwszym roku, odbije się negatywnie na liczbie i wartości stypendiów dla kształcących się na wyższych latach studiów – wyjaśnia Piotr Okonkowski.
Dodaje, że jeśli pieniądze te mają trafić do najlepszych maturzystów, to powinny być rozdzielane na szczeblu centralnym, opierając się na jednolitych w skali kraju kryteriach, bez podziału tych środków na poszczególne uczelnie.
PSRP wnioskuje też o przywrócenie uprawnień do stypendium rektora i specjalnego dla niepełnosprawnych na kolejnych studiach po uzyskaniu tytułu zawodowego. Obecnie osoba, która ukończyła już jedne studia, traci prawo do tej pomocy materialnej.
– Przyznanie stypendium rektora zależy od starań studenta i wysiłku, jaki poświęcił on, przygotowując się do egzaminów, a także na swój rozwój – argumentuje Adam Szot, rzecznik praw studenta.
Dodaje, że powinno być ono przyznawane niezależnie od tego, czy ktoś już posiada tytuł magistra, czy też nie.
Etap legislacyjny
Projekt nowelizacji ustawy w trakcie konsultacji