Gmina będzie musiała składać wojewodzie szczegółowe rozliczenie z pieniędzy przekazanych na kształcenie najmłodszych do 31 stycznia za rok poprzedni.
Do 2 września Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) podzieli pieniądze pomiędzy samorządy na wychowanie przedszkolne. Zasady ich przydzielania określa rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 13 sierpnia 2013 r. w sprawie trybu udzielania gminom dotacji celowej z budżetu państwa na dofinansowanie zadań w zakresie wychowania przedszkolnego (Dz.U. z 2013 r. poz. 956). Wejdzie w życie 1 września 2013 r.
– Jego projekt został skrytykowany przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, ale mimo to jest podpisany przez ministra edukacji – mówi Marek Olszewski, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.
Wskazuje, że najwięcej kontrowersji budzi to, że resort edukacji chce przyznawać te pieniądze dla gmin w formie dotacji a nie subwencji.
– Zapewnienie wychowania przedszkolnego jest naszym podstawowym obowiązkiem, nie widzę więc powodu, aby było finansowane w tej formie – uważa.
Tłumaczy, że z dotacji gmina będzie musiała się rozliczać i składać sprawozdania. Rozporządzenie wskazuje, że będzie ona zobowiązana przekazać wojewodzie roczne rozliczenie z jej wykorzystania do 31 stycznia za poprzedni rok.
– W przypadku subwencji nie ma takiego obowiązku – twierdzi Marek Olszewski.
MEN tłumaczy, że samorząd może wykorzystać środki z dotacji tylko na bieżące wydatki związane z edukacją przedszkolną. Nie może przeznaczyć ich na inne cele.
Rozporządzenie określa także wzór dokumentu. Gmina będzie musiała podać w nim liczbę dzieci uczęszczających do przedszkola w wieku od 2,5 do 5 lat. Na tej podstawie otrzyma pieniądze w roku 2013 i 2014. Formularz nie uwzględnia sześciolatków, które jeszcze w zbliżającym się roku szkolnym mogą chodzić do przedszkola. Mimo to MEN zapewnia, że środki za te dzieci będą naliczane i trafią do samorządów.
Etap legislacyjny
Wchodzi w życie 1 września 2013 r.