Na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie liczba studentów jest najwyższa w Polsce, największą popularnością cieszą się w tym roku ekonomia i prawo.

Olga Basik z biura prasowego UW przypomina, że są kierunki, gdzie o indeks trzeba stoczyć prawdziwą bitwę. Największa rywalizacja ma miejsce na wydziale lingwistyki stosowanej gdzie na jedno miejsce jest 23 chętnych. Rok temu pod tym względem wygrał wydział dziennikarstwa i komunikacji społecznej gdzie o jeden indeks starało się 26 osób. 

Bardzo popularne są też uczelnie techniczne. Młodzi ludzie racjonalnie wybierają ścieżkę edukacji z myślą o konkretnym zawodzie. Na Politechnice Warszawskiej od lat prym wiedzie architektura. Za nią uplasowały się geodezja i kartografia, biotechnologia oraz budownictwo.

Rzecznik uczelni Ewa Chybińska obala stereotyp, jakoby politechnika była stworzona tylko dla wybitnie uzdolnionej młodzieży. Wskazuje że inżynieria nie obejmuje tylko budowy dróg i mostów, ale również techniki multimedialne, diagnostyka medyczna czy dziedzina bliska sztuce - akustyka.

W ubiegłym roku akademickim (2012/2013) na studia przyjęto blisko 550 tysięcy osób, w tym ponad 416 tysięcy na uczelnie publiczne i ponad 133 tysiące na uczelnie niepubliczne. Wówczas wśród najbardziej obleganych uczelni znalazło się aż pięć politechnik. Miano najpopularniejszej uczelni w kraju zyskała Politechnika Warszawska.