Decyzja nie zostanie zmieniona. Uwagi rodziców przyjmujemy ze zrozumieniem i interweniujemy w tych szkołach, w których występują nieprawidłowości w przygotowaniu do przyjęcia maluchów. Uwzględniliśmy też postulaty rodziców, aby sześciolatkowie byli stopniowo obejmowani edukacją szkolną - mówi Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej.

Dziś zakończenie roku szkolnego, a rodzice skarżą się, że ich dzieci nudzą się w tych placówkach praktycznie od początku czerwca. Czy decyzja resortu o wydłużeniu roku szkolnego do ostatniego piątku tego miesiąca była słuszna?

Taki termin jest dobry. Nauczyciele często narzekali, że mają mało czasu na zrealizowanie podstawy programowej i na powtarzanie materiału. Dlatego rada pedagogiczna powinna odbywać się w ostatnim tygodniu przed wakacjami, a zajęcia z uczniami do końca roku szkolnego. Ostatnie dni nauki nie muszą być nudne. Uczniowie wprawdzie nie uczą się nowych rzeczy, ale mogą w ciekawy i atrakcyjny sposób powtarzać materiał lub realizować interesujące projekty. Nie wszystko w szkole trzeba robić na oceny, a ostatnie dni nauki są doskonałą okazją, aby to wykorzystać.