Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że dyrektor placówki może przygotować listę dzieci wymagających pomocy i przekazać ją do ośrodka pomocy społecznej. Dzieci przebywające w żłobkach mogą bowiem, tak jak te uczęszczające do przedszkoli i szkół, być objęte rządowym programem „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”, który jest prowadzony od 2006 r.
Przewiduje on bezpłatne posiłki dla maluchów w wieku do 7 lat, uczniów do czasu ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej oraz osób dorosłych, pod warunkiem że wysokość dochodu osiąganego przez rodziny nie przekracza 150 proc. kryterium dochodowego obowiązującego w pomocy społecznej.
Od 1 października ubiegłego roku kwota ta wynosi 684 zł w przeliczeniu na jedną osobę w rodzinie, ale rada gminy może też podjąć uchwałę o podwyższeniu progu uprawniającego do pomocy. W takim przypadku koszt posiłku musi sfinansować z własnych środków (co do zasady udział własny wynosi 40 proc., a dotacja budżetowa przekazywana przez wojewodę 60 proc.).
– W ubiegłym miesiącu koszt posiłków był refundowany przez ośrodek pomocy społecznej dla 100 spośród 2346 dzieci przebywających w naszych żłobkach – informuje Halina Mazur, dyrektor Miejskiego Zespołu Żłobków (MZŻ) w Łodzi.
Barbara Puszka, dyrektor MZŻ w Lublinie, dodaje, że wszyscy rodzice są informowani o takiej możliwości i odsyłani do ośrodka pomocy społecznej (OPS), który jest gminną jednostką realizującą ten program.
Jednak, jak wskazuje resort pracy, zgodnie z par. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 2006 r. w sprawie realizacji programu wieloletniego „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” (Dz.U. nr 25, poz. 186 z późn. zm.) dyrektor żłobka, przedszkola lub szkoły może przygotować listę dzieci wymagających pomocy w formie posiłku i przekazać ją do OPS.
Halina Mazur zwraca też uwagę, że dzięki refundacji wyżywienia rodzice płacą mniej za pobyt w żłobkach.