Sławomir Broniarz: Nauczyciel powinien uczyć kilku przedmiotów, a od godziny 15 pracować z bezrobotnymi

autor: Mira Suchodolska05.10.2012, 11:08; Aktualizacja: 05.10.2012, 11:16
Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1998 roku

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1998 rokuźródło: Newspix
autor zdjęcia: BOGDAN HRYWNIAK

Trzeba zmienić model kształcenia nauczycieli na taki, który pozwoli jednemu pedagogowi uczyć kilku przedmiotów. Wyobrażam sobie, że nauczyciel do godz. 14 pracuje w szkole, a od godz. 15 w ramach pensum zajmuje się np. pracą z osobami bezrobotnymi, niesamodzielnymi, wykluczonymi społecznie. Jest do tego lepiej przygotowany niż urzędnicy. To wymagałoby od nauczycieli rewolucji mentalnej, ale uważam, że to dobry pomysł - mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1998 roku.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (307)

  • Nauczyciel(2012-10-11 17:36) Zgłoś naruszenie 31

    Internauta do Aliny Michalak
    Jestem nauczycielem i od zawsze jestem przeciwna Karcie Nauczyciela - to kość niezgody w społeczeństwie i tak nie powinno być.
    By wykonywać uczciwie i solidnie moją pracę nie potrzebuję żadnych zwiazkó zawodowych, ajuż z pewnością nie ZNP! Ta organizacja jedynie na początku swego istnienia była czyńmś wartościowym. Od lat już patrzę na jej upadek - szefowa ZNP w mojej szkole obija się jak może, namawia innych do wstąpienia do związku "bo w razie potrzeby pomoże". A Ci co należą ZNP - przynajmniej w mojej szkole - powinni być w pierwszej kolejności zwolnieni

    Odpowiedz
  • niedoceniacie Broniarza(2012-10-06 08:53) Zgłoś naruszenie 21

    przewodniczacy kombinuje jak może żeby ocalić przywileje KN,etaty dla nauczycieli. On już wie jak bardzo są zagrożone więc próbje wyjść na przeciw, pokazaćotwartość na współpacę. Najwyraźniej ma świadomośćutraty siły w dyskusji. Wie, że nie ma poparcie MEN, polityków ten nie zaszantażuje targowaniem się o wycofanie poparcia w wyborach. Popatrzcie na to z tej strony. On po prostu chce coś uratować ale tym razem juz wie, że będzie trzeba coś poświęcić - taki pewnie panje klimat rozmów tam u góry. Walenie pięścią w stóljuz nic nie da, jest przyparty do ściany.

    Odpowiedz
  • qwerty(2012-10-05 13:00) Zgłoś naruszenie 20

    Plan zajęć nauczyciela wg Broniarza:
    8.00-14.00 - zajęcia w szkole
    14.00-15.00 - przejazd na własny koszt na zajęcia popołudniowe.
    15.00-16.00 - zajęcia z bezrobotnymi
    16.00-17.00 - zajęcia z alkoholikami
    17.00-18.00 - zajęcia z prostytutkami
    18.00-19.00 - zajęcia z bezdomnymi.
    BRAWO KOLEGO BRONIARZ ! DAJCIE TOWARZYSZU PRZYKŁAD I ZACZNIJCIE JUŻ OD PONIEDZIAŁKU !!!

    Odpowiedz
  • Plb(2012-10-10 12:42) Zgłoś naruszenie 10

    Do filologini.
    Nasze płace sukcesywnie rosną, ale niestety musimy podnieść naszą produktywność aby dogonić zachodnie zarobki. Może za 20 - 30 lat to się uda. I wtedy wszyscy możemy liczyć na zarobki zachodnie. Śmieszne są wasze porównania do kolegów z zachodu jeśli chodzi o wynagrodzenia zwłaszcza przy tak śmiesznym pensum i tak niskim zaangażowaniu części nauczycieli w pracę.

    Idź do prywatnej firmy dobrze zarządzanej i spróbuj popracować te 40 godzin przy obecnych wymaganiach. Uwierz mi, na ploteczki i kawkę i powrót o 10.00 do domu nie będzie mowy...

    Nic nie napisałaś mi na moją odpowiedź na Twoje stwierdzenie, że "Zgodnie z umową o pracę, pracuję ponad 40 godz. tyg., co udowodniłam dyrektorowi przestawiając to na piśmie. "
    Moje stwierdzenie:
    "Co do udowadniania na piśmie - można takie rzeczy wypisać, że udowodnisz, że pracujesz ponad 80 godzin... wystarczy robić wszystko 2 razy dłużej (Na papierze)."

    Odpowiedz
  • też nauczyciel(2012-10-08 10:29) Zgłoś naruszenie 10

    A pan Broniarz kiedy wraca do zawodu aby poprzeć słowa czynem?

    Odpowiedz
  • konkret(2012-10-07 22:33) Zgłoś naruszenie 10

    do 146 Plb cyt: z tego co wiem..." po prostu nic nie wiesz. Subwencja oświatowa jest dochodem własnym samorządu i nikt tego nie ma prawa kontrolować., min. MEN też nie, mimo ze rozdysponowuje ta subwencję.

    Nauczyciel sam się motywuje do pracy, mimo że jak inni mają słabsze dni. Wynagrodzenie jest zróżnicowane wg awansu zawodowego i stażu pracy a reszta należy do samorządów, mogą przydzielić duże motywacyjne nawet 50% czy więcej. Mogą podnieść wynagrodzenie zasadnicze dobremu nauczycielowi np na 8tys. Mogą dać nawet tyle ile dobremu informatykowi jak piszesz 40tys. Niech dadzą jak jest dobry. Znasz taki przypadek? Znasz? Nie? - noto masz odpowiedź i przestań pisać bzdury.

    Odpowiedz
  • Plb(2012-10-07 22:17) Zgłoś naruszenie 10

    Na mój zarzut braku weryfikacji do zawodu nauczyciela odpowiadasz zarzutem, że nikt nie kontroluje pieniędzy na subwencję w samorządach. Z tego co wiem, każde publiczne pieniądze bardzo mocno są kontrolowane i weryfikowane jest na co "idą".

    Więc może mi odpowiesz czy wszyscy WY macie dokładnie to samo zaangażowanie, te same umiejętności i tą samą wiedzę i wykształcenie, że zarabiacie tak samo? To co was motywuje do lepszej pracy? NIC. Raczej wszystko demotywuje - więc KN jest demotywująca. Nie mam o czym z Tobą dyskutować bo omijasz niewygodny temat

    Odpowiedz
  • Plb(2012-10-10 13:34) Zgłoś naruszenie 10

    Do filologini.
    55 dni do 26 dni - jak mają do siebie te dwa wymiary urlopu? Czy naprawdę nauczyciele nie mogą pracować dłużej? A może powinniśmy przestać im płacić za 55-26=29 dni? Tzn. będą mieć urlopy bezpłatne na 29 dni roboczych?

    Nic Ci nie mówiłem o prowadzeniu prywatnej firmy. Mówiłem Ci abyś się zatrudniła jako pracownik w prywatnej firmie, która dodatkowo jest dobrze zarządzana. ZNÓW nie czytasz ze zrozumieniem.

    Niby jesteś uczciwa i rzetelnie przygotowałaś pismo dla dyrektora (papier wszystko zniesie). Tylko co - ja mam Ci uwierzyć na słowo? Wszyscy my mamy Ci uwierzyć na słowo, że pracujesz rzeczywiście te 40 godzin tygodniowo? Dlaczego? Bo tak napisałaś?
    A jak nauczyciele pracowali jeszcze w 1980 roku przy 26 godzinach pensum (w Polsce)?

    Poczytaj najpierw o produktywności w Polsce, dowiedz się jak słabo produktywni są pracownicy w Polsce i z czego to wynika a potem odpowiedz sobie dlaczego tak mało zarabiają Polacy.

    Odpowiedz
  • filologini(2012-10-07 22:25) Zgłoś naruszenie 00

    143 -Plb; Tak, tak - Jako rzecze Plb. Prawy objawione, do wierzenia podane. Do Twojego zawodu jest oczywiście ostra selekcja i Ty jesteś tym dobrym informatykiem a nie słabym. Tak jest, ponieważ Ty mówisz, ze Twój szef tak mówi i jak tu piszesz, że tak jest, to znaczy że tak jest;))) Jesteś co prawda matematykiem przekwalifikowanym, po jakimś tam kursie ale za to zapewne tzw. dyspozycyjnym... Założę się, że Twoja wąska specjalizacja polega na takiej manipulacji danymi, żeby pasowały do założeń zleceniodawcy. Tu jestem ewentualnie skłonna uwierzyć w Twoje predyspozycje. Nie każdy potrafi nazywać czarne białym a białe czarnym, a z Twoich wypowiedzi wynika, że dla Ciebie to żaden problem.
    No tak, nauczyciele ... Wiadomo ... zera. Nie to co Ty. Tak jest, bo Ty tak powiedziałeś... i wcześniejsza emerytka xyz w dodatku potwierdziła. Yesssss, yessss, yesss.
    Przy okazji, likwidacja KN z pewnością nie po to jest dokonywana, aby ci dobrzy byli lepiej wynagradzani tylko po to, aby było tanio bo oświata publiczna ma być dla nieświadomej niczego gawiedzi, która teraz przyklaskuje zmianom.

    Odpowiedz
  • reedukator(2012-10-09 22:45) Zgłoś naruszenie 00

    Dość tego! Broniarza i innych niekompetentnych...żeby nikogo nie obrazić niedouków. Już kilka lat temu wypisałam sie z Solidarnosci... Napisałam pismo do związku z prosbą o zwolnienie mnie z płacenia składki. Wyjasniłam że nie stac mnie na prawie 300 zł roczna opłatę w kontekście kryzysu i braku podwyzki. Pani przewodnicząca związku postawiła sprawe jasno. "Napisz podanie o wystąpienie ze związków" Chcą tylko takich co im płacą. Na wyjazdy, wycieczki i durne nic nie wnoszące spotkania. Jestem zdania, ze czas ich wywalic ze stołków!!! Nie mam dla nich ani szacunku ani zaufania. Precz z TAKIMI zwiazkami!!!

    Odpowiedz
  • jojo(2012-10-08 11:02) Zgłoś naruszenie 00

    a ja proponuję aby wszyscy nauczyciele pracowali za michę ryżu albo inne towary. Nie będzie problemu długów czy braku środków finansowych. Ocenę tego co dostanę robiliby rodzice na podstawie ocen z danego przedmiotu. I tak np: za dany miesiąc moja praca została wyceniona na 20 kg ziemniaków i jednego kurczaka, a w następnym np 5 kg ryżu i jednego schabowego :-) to by była jazda.
    Po drugie czytam komentarze na temat korepetycji. Wytłumaczcie mi dlaczego nauczyciel nie może dorobić do swojej pensji (nie koniecznie korepetycjami)? w takim razie ustawowo zabrońmy dorabiać innym bez względu na to jaki zawód reprezentują.
    Na temat tego co powiedział Broniarz nie wypowiadam się bo twierdzę, że albo miał ciężką noc lub coś zażył.
    do Plb - czyli jesteś tam gdzie jesteś przez coś co nazywa się "wyścig szczurów" i wszystko (dosłownie) z tym związane :-)

    Odpowiedz
  • Plb(2012-10-08 09:32) Zgłoś naruszenie 00

    Do Y.
    Jestem informatykiem (wyświechtane słowo). Informatyka to bardzo szeroka nauka. Ja aktualnie jestem IT Managerem. Mam swój dział, którym zarządzam. Poza jedną podyplomówką nie mam wykształcenia informatycznego. Ale mam umiejętności, które zostały zweryfikowane poprzez osiągnięcie przeze mnie celów mi postawionych. I tak z roku na rok ciągle się samodzielnie dokształcałem a zarazem zdobywałem kolejne szczeble awansu zawodowego (poprzez uznanie moich przełożonych, wysoką odpowiedzialność i dokładność). Pasjonuję się budowaniem raportów i ich interpretacją. Nie narzekam, jak jest więcej pracy a raczej cieszę się, że będzie okazja do poznania nowego i poprawienia granicy.

    A i najważniejsze - nikt mi nie płaci tutaj za pisanie tego co myślę. Nie współpracuję też z żadną ze szkół ani moja firma. Mam swoje przemyślenia i tyle w temacie.

    Odpowiedz
  • Jerzy Sokołowski(2012-10-08 09:11) Zgłoś naruszenie 00

    Jak były nauczyciel, uczący w kilku typach szkół, człowiek, który w porę uciekł z budżetówki (moja sekretarka zarabia więcej niż nauczyciel mojej córki), ośmielam się stwierdzić, że ten pan albo nigdy w życiu nie był prawdziwym nauczycielem (takim z powołania i poświęcenia), albo jest wtyką znanych kół, które chcą zniszczyć polskie szkolnictwo, chcą deprecjacji umysłowej Polaków, chcą znowu mieć Polaków niewolników. Jak trudny jest zawód belfra, jak wyczerpujący, jak odpowiedzialny - opisuje to historia świata. Wystarczy poczytać, by nie pleść bzdur. NAuczyciel to nie tokarz, nie urzędnik korporacyny czy bankowy, to nie policjant ani strażak. Kto tego nie zrozumie, zaszkodzi Polsce.

    Odpowiedz
  • Y(2012-10-07 22:25) Zgłoś naruszenie 00

    Plb kto ma weryfikować? Nie odpowiadasz na pytanie. Ty? Nie znasz się na procesie kształcenia. Po 20 latach pracy w szkole, zacząłbyś rozumieć o co chodzi. A tak chwalone przez Ciebie świeże spojrzenie maja ciemni politycy, którzy robią głupoty, a ja w pracy muszę kombinować jak to naprawić.

    Odpowiedz
  • Y(2012-10-07 22:50) Zgłoś naruszenie 00

    Plb jest albo informatykiem albo właścicielem sieci prywatnych szkół i kombinuje jak zarobić więcej. interes dobry tak jak każdy inny czyli Amber Gold, biuro podróży. Wyobraźmy sobie taki scenariusz. Państwo likwiduje KN, dziura budżetowa i spadek dochodów samorządów doprowadza do likwidacji szkól samorządowych. To w połączeniu z obowiązkiem szkolnym do 18 roku życia stanowi potencjalna żyłę złota dla "oświatowych biznesmenów. Każdy musi posłać dziecko do szkoły ( obowiązek szkolny), ale szkoła prywatna to nie samorządowa, za każdą dodatkową godzinę właściciel każe sobie słono płacić. Oczywiście nauczyciele w takich szkołach mogą wreszcie czuć się pełnoprawnymi członkami polskiego społeczeństwa , pracując jak większość jak większość za 1200 złotych. Takie będą realia, może nie w dużych miastach bo tu społeczeństwo jest bogate, ale w większości polskich gmin.

    Odpowiedz
  • salvador(2012-10-06 22:30) Zgłoś naruszenie 00

    Do 88
    Pouczający artykuł. Wynika z niego m.in., że szwedzki nauczyciel prowadzi dziennie zajęcia przez 2 godziny 24 minuty. Przebywa w szkole od 8 do 16. W tym czasie ma godzinną przerwę. Wszelkie zajęcia pozalekcyjne wykonuje w odpowiednio wyposażonym, na ogół 3-osobowym, gabinecie. Też tak chcę!!!
    Co do urlopu? Pobyt w szkole, w której nie ma uczniów, jest w zasadzie jak urlop. Cisza i spokój. A ten w szwedzkiej szkole panuje przez wiele dni w roku, co potwierdza raport Komisji Europejskiej:
    http://www.eurydice.org.pl/sites/eurydice.org.pl/files/school_calendar_EN_2012_13.pdf

    Odpowiedz
  • malbe(2012-10-07 23:39) Zgłoś naruszenie 00

    Nie dyskutujcie z trollem plb! Przecież to jest albo Radwan, albo Suchodolska. Pewnie im płacą za siedzenie i trollowanie na forum, a Wy tylko nabijacie ich kabzę. Gdyby ten troll gdziekolwiek pracował, to nie miałby czasu na to, by w każdej chwili zabierać głos w dyskusji.
    O...ć go, to jedyna skuteczna metoda. Wie swoje, więc niech przy tej swojej bezcennej wiedzy pozostanie, a mina mu nieco zrzednie, jak nie będzie miał odzewu.

    Odpowiedz
  • uspokój się cola(2012-10-06 21:43) Zgłoś naruszenie 00

    lepiej sobie poczytaj jakiego systemu Broniarz nie chce:
    http://praca.wp.pl/title,Wakacji-polskiemu-nauczycielowi-Szwed-moze-tylko-pozazdroscic,wid,14478191,wiadomosc.html

    Odpowiedz
  • jolanta1(2012-10-08 08:56) Zgłoś naruszenie 00

    do 64: jaka z Ciebie nauczycielka? No chyba nie uważasz się za tą dobrą, świetną, z powołaniem skoro piszesz "błachy"? Ogarnij się.

    Odpowiedz
  • MJ12(2012-10-08 13:53) Zgłoś naruszenie 00