W okresie wakacyjnym nauczyciel może być zobowiązany do wykonywania pracy związanej z egzaminami lub planowaniem roku szkolnego. Okres ten nie może przekroczyć 7 dni.
Nauczyciele zatrudnieni w szkołach samorządowych mają prawo urlopu w czasie wakacji, ferii i przerw świątecznych. W zależności od roku liczba dni wolnych może wynieść nawet 80. Znacznie mniej wolnego mają nauczyciele pracujący w samorządowych przedszkolach. Mają oni prawo do 35 dni urlopu i mogą go wykorzystać w dowolnym czasie w ciągu całego roku (przy czym jeden okres wypoczynku musi trwać co najmniej 4 tygodnie).
Nauczyciele publicznych placówek oświatowych muszą się liczyć jednak z tym, że w wakacje dyrektor może ich wezwać do pracy. W tym okresie prowadzone są bowiem często rady pedagogiczne, planowany jest nowy rok szkolny oraz przeprowadzane są egzaminy. Czas poświęcony na te czynności nie może jednak być dłuższy niż 7 dni.
Na dłuższy urlop nie mają też co liczyć nauczyciele, którzy są dyrektorami placówek. Wprawdzie do nich ma zastosowanie karta, jednak w wakacje nie mogą skorzystać z dwumiesięcznej przerwy w nauce, bo muszą realizować powierzone im przez gminy funkcje kierownicze. Najczęściej są nieobecni w szkole tylko miesiąc.
Podstawa prawna
Art. 64 ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm).