statystyki

Studiują w Polsce, pracują na Zachodzie. Jakie są losy obcokrajowców na uczelniach?

autor: Paulina Szewioła12.11.2020, 07:51; Aktualizacja: 12.11.2020, 08:20
Dla studentów zagranicznych kształtowane są odrębne limity przyjęć na studia. – Prowadzimy oddzielnie rekrutację dla cudzoziemców i w tym kontekście nie stanowią oni bezpośredniej konkurencji dla kandydatów z Polski – mówi Piotr Szumliński, dyrektor Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ.

Dla studentów zagranicznych kształtowane są odrębne limity przyjęć na studia. – Prowadzimy oddzielnie rekrutację dla cudzoziemców i w tym kontekście nie stanowią oni bezpośredniej konkurencji dla kandydatów z Polski – mówi Piotr Szumliński, dyrektor Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ.źródło: ShutterStock

Choć liczba studentów systematycznie spada, z roku na rok przybywa na polskich uczelniach obcokrajowców. Najwięcej jest tych z Ukrainy i Białorusi.

W roku akademickim 2019/2020 na studiach wyższych kształciło się ok.1,2 mln osób – o 2,1 proc. mniej niż rok wcześniej. Spadek liczby studiujących utrzymuje się od roku 2006/2007, co wynika głównie ze zmian demograficznych. Coraz więcej jest jednak na polskich uczelniach cudzoziemców. W roku 2019/2020 było ich 82,2 tys. osób (co stanowiło 6,8 proc. ogólnej liczby studentów) i był to wzrost o 5 proc. w stosunku do poprzedniego roku akademickiego. Najliczniejszą grupę stanowili studenci z krajów europejskich – 61,9 tys. osób (75,3 proc.), głównie z Ukrainy – 39 tys. (47,5 proc.).

– Studenci zagraniczni stanowią ważną część społeczności akademickiej, wpływając na jej wielokulturowość – przekonuje Paweł Śpiechowicz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Łódzkiego.

Wartość dodana, a nie konkurencja


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane