statystyki

O przyjęciu do żłobka można powiadomić e-mailem

autor: Michalina Topolewska24.06.2020, 09:26; Aktualizacja: 24.06.2020, 09:26
UODO zwraca natomiast uwagę, że informacje o wynikach naboru zawierające dane osobowe dzieci powinny być odpowiednio zabezpieczone i trafiać bezpośrednio do osoby uprawnionej do ich uzyskania.

UODO zwraca natomiast uwagę, że informacje o wynikach naboru zawierające dane osobowe dzieci powinny być odpowiednio zabezpieczone i trafiać bezpośrednio do osoby uprawnionej do ich uzyskania.źródło: ShutterStock

Przepisy nie określają, w jaki sposób należy powiadamiać rodziców o wynikach naboru do żłobka lub klubu dziecięcego. Można to więc zrobić telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Tak wskazuje Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) w wyjaśnieniu dla podmiotów prowadzących placówki dla maluchów. Jak podkreśla, ustawa z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 326 ze zm.) nie zawiera przepisów, które przewidują jednolite zasady informowania o przyjęciu danego dziecka, co oznacza, że to samorząd lub właściciel regulują tę kwestię w statucie placówki.

Co istotne, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie wydało rozporządzenia – na podstawie specustawy covidowej – które wprowadzałoby odrębne przepisy dotyczące postępowania rekrutacyjnego do żłobków i klubów dziecięcych, jak to zrobił resort edukacji w stosunku do przedszkoli. Dlatego wybór sposobu informowania rodzica o efektach rekrutacji należy do podmiotu prowadzącego i nie ma przeszkód do tego, aby opiekun dowiedział się o tym przez telefon lub e-mail. Podstawą do przetwarzania danych kontaktowych rodziców będzie wtedy art. 3a ustawy żłobkowej, zgodnie z którym do informacji pozyskiwanych od opiekunów w trakcie rekrutacji dzieci należy m.in. numer telefonu oraz adres poczty elektronicznej.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane