statystyki

Prezes PAN: Nikt nie będzie chciał pracować w miejscu o słabym prestiżu [WYWIAD]

autor: Paulina Szewioła04.06.2020, 08:32; Aktualizacja: 04.06.2020, 08:33
prof. Jerzy Duszyński, prezes Polskiej Akademii Nauk

fot. Wojtek Górski

prof. Jerzy Duszyński, prezes Polskiej Akademii Nauk fot. Wojtek Górskiźródło: DGP

- Nie chcemy, aby bez głębszej refleksji podzielono instytuty na dobre i słabe. W nauce tak to nie działa - mówi prof. Jerzy Duszyński, prezes Polskiej Akademii Nauk.

Kilka dni temu został opublikowany projekt ustawy o PAN przygotowany przez akademię. Zmobilizowała państwa propozycja Komitetu Polityki Naukowej?

Tak, trochę zmobilizowała. Tym bardziej, że pojawiły się zarzuty, że nasza propozycja powstawała w tajemnicy i pozostaje w ukryciu. Nic bardziej błędnego. Założenia naszego projektu były dyskutowane w środowisku akademii, a szerokie konsultacje już pełnego projektu mieliśmy w planach. Nasze plany pokrzyżowała epidemia COVID-19. Zastanawialiśmy się, czy w związku z tym nie zrobić konsultacji online. Uznaliśmy jednak, że zaczekamy, aż zagrożenie epidemiczne minie. Jednak i te plany zmieniliśmy, gdy opublikowano stanowisko Komitetu Polityki Naukowej (KPN). Nie chcieliśmy dopuścić do tego, aby pozostało ono bez przeciwwagi, bo władze PAN i wielu instytutów się z nim nie zgadzają. Co więcej nikt z komitetu (skład działający do 1 czerwca) nie jest pracownikiem PAN, nie zna więc realiów w niej panujących.

A może właśnie to pozwoliło spojrzeć im na sytuację obiektywnie?

Problem polega na tym, że członkowie KPN nie znali specyfiki ani zasad funkcjonowania akademii. Żeby reformować daną strukturę, dobrze mieć taką wiedzę.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane