Liczniejsze klasy i mniej nauczycieli. Nowy rok szkolny zmusi do zaciskania pasa

autor: Artur Radwan18.02.2020, 07:17; Aktualizacja: 18.02.2020, 07:17
Nowy rok szkolny zmusi samorządy do zaciskania pasa. Wszystko przez kolejne podwyżki i nieoszacowaną subwencję oświatową

Nowy rok szkolny zmusi samorządy do zaciskania pasa. Wszystko przez kolejne podwyżki i nieoszacowaną subwencję oświatowąźródło: ShutterStock

Liczniejsze klasy, mniej pedagogów, ograniczanie inwestycji. Tak samorządy zamierzają radzić sobie w kolejnym roku szkolnym.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (82)

  • 2020/21 REFORMA(2020-06-12 13:21) Zgłoś naruszenie 10

    REFORMA szkół podstawowych - PILNIE - szkoła podstawowa 7 lat i od 6 roku życia za zgodą rodziców (dziś dzieci uczą się "za długo") - od 4 klasy podstawowej bloki tematyczne ścisły, humanistyczny, językowy (niech dzieci uczą się tego co je interesuje a nie wszystkiego i niczego) (nadmieniam iż nie chodzi tu o tuo by dziecko wybierało zawód -nie) - połączyć niektóre przedmioty np muz z rys i techniką, czy j pol z historią i wos ???? - ogólnokrajowe karkówki i testy oparte o system sprawdzania wiedzy i sztuczną inteligencje odejmujący wszystkie tego typu zadania nauczycielom (w dzisiejszych czasach nauczyciel nie musi już nic sprawdzać, zrobi to system) - w każdej szkole pielęgniarka, dentysta, obiady do 7 klasy (do końca szkoły podstawowej) - korki i dodatkowe zajęcia dla dzieci słabszych na wakacjach bezpłatnie (pozwoli to wyrównać szanse i poziom) - klasy 40+ (40-50) po za (matematyką, angielskim oraz innymi wybranymi językami, może chemią lub geografią - tu klasy dzielone na pół wg wybranych bloków tematycznych ) - książki zostają w szkole, dzieci nie noszą do domu ciężkich tornistrów nie wiele lżejszych niż same dzieci - więcej lekcji WF połączonego z informacji o jedzeniu rzeczy niezdrowych i zastępowanie ich warzywami - dni szacunku dla zieleni, sadzenie grusz w miastach itp... (np; zamiast chodzenia na przygłupie filmy) - Szkoły podstawowe na wsiach gdzie nie ma w nich przynajmniej 175 dzieci powinny być dofinansowane przez rodziców w połowie lub przynajmniej w jakimś procencie (nie może być tak że cała gmina cierpi, ludzie którzy dzieci nie mają a płacą podatki nie są beneficjentami w żadnej sprawie) PRACOWNICY; - opodatkowanie korków (to są oszustwa podatkowe) kara 50 000 zł za takie oszustwo i kasa fiskalna - jeden etat 40 godzin pracy w tym 29 godzin przy tablicy -zlikwidować kartę nauczyciela z wszystkimi przywilejami ale wszystko WYRÓWNAĆ w podstawie tak by nic nie ubyło ( 1 do 1 ) - limit ograniczający maksymalne wydatki z budżetu Państwa na poziomie 3,42% PKB (łącznie rząd + samorządy) do dyskusji poziom ale bardzo potrzebny !!! WNIOSEK - Jeżeli tego nie zrobimy szkoła nie będzie przejadała ogromne pieniądze a rodzice jak zobaczą co i jak to nie będą chcieli mieć więcej dzieci - Dziś szkoły powodują zapaść demograficzną oraz problemy w budżecie Państwa REFORMA szkół podstawowych jest NIEZBĘDNA I SUPER PILNA !!!

    Odpowiedz
  • Aminox(2020-02-23 18:45) Zgłoś naruszenie 00

    Nie pracuję, nie było etatu. Minęło kilkanaście lat bez pracy. A bardzo chciałem pracować. Nie wiem dlaczego nie zapewniono mi pracy.

    Odpowiedz
  • matematyczka- była(2020-02-22 17:25) Zgłoś naruszenie 20

    Na mojej pensji już nie muszą oszczędzać, po strajku złożyłam wypowiedzenie i dzisiaj mam się świetnie w nowej pracy.

    Odpowiedz
  • janko(2020-02-20 22:00) Zgłoś naruszenie 12

    A może wam się marzą klasy dwuosobowe i wysokie pobory.Obserwując i porównując to stwierdzam, że na przestrzeni 50 lat , u ostatnich latach namnożyło się nauczycieli nietablicowych nie mówiąc już o ogromie nauczania indywidualnego. Duże oszczędności byłyby z wyprowadzenia religii ze szkół,

    Odpowiedz
  • Pamietamy(2020-02-19 21:35) Zgłoś naruszenie 90

    Tak wygladają efekty kolejnej deformy pisu wdrożonej przez zalewską, która potem uciekła do brukseli, mimo że pis pluje na unie

    Odpowiedz
  • nauczyciel(2020-02-19 19:58) Zgłoś naruszenie 141

    Co roku przychodzą mlodzi i w najlepszym wypadku wytrzymują do końcaa roku. Zdarzylo się, że rezygnowali po paru miesiącach. Rekordem byla dziewczyna, która po tygodniu pracy nie pojawiła się wiecej w szkole. W tym roku w czasie ferii zrezygnowalo dwóch nowych jezykowców. Coraz trudniej się pracuje. Dochodzi coraz więcej problemów i też częściej niż dawniej trudno o współpracę z rodzicami. Nie lubię też papierowego zaplecza szkoły. Czasem, zamiast przygotować coś fajnego na lekcję, wysiaduję różnego rodzaju harmonogramy, analizy, sprawozdania itp.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kk(2020-02-19 17:02) Zgłoś naruszenie 415

    Sa szkoły, w których nauczyciel I kl szkoły podstawowej nie daje sobie rady z 13 dzieci i narzeka. Może to nauczyciele są nieodpowiednio przygotowani do pracy z dziećmi . Powinni wrócić do dawnwgo systemu przygotowywania pedagogicznego . Powinni odtworzyć licea pedagogiczne. .

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ex-nauczycielka(2020-02-19 14:06) Zgłoś naruszenie 162

    Od 1.09 nie pracuję w szkole. Po 21 latach.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Już niedługo(2020-02-19 13:15) Zgłoś naruszenie 862

    Za 7 lata będzie jeden nauczyciel i 500+ w każdej klasie! Program działa.

    Odpowiedz
  • Technolog(2020-02-19 09:09) Zgłoś naruszenie 213

    Bardzo dobrze robią, że odchodzą z tego wielkiego BAGNA !!!!!!!! Dobry i zaradny nauczyciel wszędzie znajdzie zatrudnienie, tylko trzeba wiedzieć, gdzie szukać.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Nauxzyciel(2020-02-19 06:52) Zgłoś naruszenie 294

    Znieście obowiązek szkolny i po problemie. Część patologów nie pośle dzieci do szkoły. Po co się uczyc

    Odpowiedz
  • Byłam nauczycielem(2020-02-18 22:35) Zgłoś naruszenie 484

    Sama to rzuciłam w cholerę. Kiedyś uczyłam chemii, a teraz pracuję w laboratorium i bardzo sobie chwalę. Zamykam o 16.00 i mam gdzieś jak sobie Jaś poradzi na sprawdzianie, że Staś dokucza Kasi i że mama Asi nie będzie zadowolona, że wycieczka jest w góry, a nie nad morze. Drodzy nauczyciele, zróbcie to samo. Poza szkołą też jest świat i to jaki piękny.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Lika (2020-02-18 21:43) Zgłoś naruszenie 294

    Mniej nauczycieli a na co mieli czekać aż wyzdychaja za te marne pobory. Szukają pracy nowej i świetnie sobie radzą w innych zawodach. Ba nawet się cieszą że mniej pracują.... A system edukacji jest lipny. Ten kto glupszy jest Bogiem a skromne uczące się dzieciaki są nie w modzie. Liczne czy nie liczne bardziej chodzi o system wartości. Bo młodzież nie chce się uczyć bo nie ma po co jak barany na topie...

    Odpowiedz
  • emeryt(2020-02-18 20:40) Zgłoś naruszenie 485

    Byłem nauczycielem i z autopsji wiem, że klasy powyżej 20 uczniów nie zapewniają dobrego poziomu nauczania! Do tego, dla dobra dzieci, nie wolno dopuścić!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • joka(2020-02-18 16:34) Zgłoś naruszenie 825

    ale o co chodzi.Będą oglądać telewizję TVP a tam Zenka, Zenka, i jeszcze raz Zenka.Do tego naprawdę nie trzeba wielu nauczycieli.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ?(2020-02-18 16:13) Zgłoś naruszenie 286

    Ograniczenie edukacji to świadomy zabieg kato-prawaków błogosławiony przez kolaborantów Watykanu. Zaczęli od kobiet i dzieci - zakazana edukacja seksualna i zapobieganie ciąży. Teraz niszczą nasze szkoły. A wszystko to podlane sosem niezłomnych patriotów w cywilu i sutannach. Ile Watykan płaci za reklamę swych organizacji w TVP?

    Odpowiedz
  • Rodzic(2020-02-18 14:13) Zgłoś naruszenie 1352

    Jako podatnik mam prawo oczekiwać sprawnie działających szkół. Zarówno subwencja oświatowa jak i dochody własne gminy pochodzą z podatków. Oświata, podobnie jak służba zdrowia, to studnia bez dna. Dlatego ważne jest racjonalne gospodarowanie budżetem. Skargi o niskiej wysokości subwencji pochodzą z gmin, gdzie włodarzami jest opozycja. W artykule nie podawane są przykłady gmin, które sobie radzą. Odnośnie przewidywanego wzrostu liczebności klas, dawniej były liczniejsze, a poziom nauczania był taki sam lub wyższy. Więc problem chyba jest gdzie indziej.

    Pokaż odpowiedzi (13)Odpowiedz
  • Nauczyciel (2020-02-18 12:35) Zgłoś naruszenie 8112

    Ale dla tvp 2miliony się znalazło w ramach rekompensaty... A dla nauczycieli jak zwykle nie ma... Głupi ten nasz naród... I mądrzejszy nie będzie niestety...

    Pokaż odpowiedzi (12)Odpowiedz
  • Duch Peruna(2020-02-18 11:02) Zgłoś naruszenie 6511

    Paciorek, różaniec, 500+ .... i co tam jeszcze ? Raczej wystarczy dla mieszkańców Podlasia & Podkarpacia, a reszta towarzystwa, ta zamieszkująca bliżej Odry, ma tylko o rzut beretem od lepszego świata ! Jakiś pokurcz krzyczy głośno o polskości, wychowywaniu w duchu patriotycznym, ale poprzez takie rządzenie - zaniechania w oświacie, potężne fundusze na propagandę rządową a nie leczenie potrzebujących - sam przykłada rękę w niszczeniu polskiej kultury i zasobów ludzkich w kraju nad Wisłą. A może to celowe ? Może zemsta na narodzie za ... ?!!

    Odpowiedz
  • xyz(2020-02-18 10:25) Zgłoś naruszenie 9510

    Z artykułu wynika,że nauczyciele powinni pracować w wolontariacie za przysłowiową miskę ryżu. Jeżeli etat części nauczycieli trzeba było podnieść do płacy minimalnej to jak będą wyglądały etaty nauczycieli po następnych podwyżkach płacy minimalnej.Proste wszyscy będą pracować za minimalną krajową.Czy to dobrze świadczy o rządzie i dbałości o edukacje.Jaki będzie prestiż społeczny zawodu nauczyciela.Kto podejmie się pracy w tym zawodzie

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz