300 zł na wyprawkę w ustawie, a nie rozporządzeniu

autor: Michalina Topolewska17.02.2020, 08:08; Aktualizacja: 17.02.2020, 08:08
W tym roku jeszcze od lipca, ale w 2021 r. już od lutego, rodzice będą mogli wnioskować o przyznanie świadczenia z programu „Dobry start”.

W tym roku jeszcze od lipca, ale w 2021 r. już od lutego, rodzice będą mogli wnioskować o przyznanie świadczenia z programu „Dobry start”.źródło: ShutterStock

W tym roku jeszcze od lipca, ale w 2021 r. już od lutego, rodzice będą mogli wnioskować o przyznanie świadczenia z programu „Dobry start”.

Takie rozwiązanie znajdzie się w projekcie ustawy, który został właśnie wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Obecnie 300 zł wsparcia na rozpoczęcie roku szkolnego jest wypłacane na podstawie uchwały i rozporządzenia Rady Ministrów. Za kilka miesięcy ma się to zmienić bo zgodnie z zapowiedzią, zawarte w nich regulacje mają być przeniesione na poziom ustawy. Co istotne, taka próba została podjęta już w 2019 r. i projekt ustawy w sprawie świadczenia „Dobry start” trafił do konsultacji. Jednak procesu legislacyjnego nie udało się zakończyć przed 1 lipca, kiedy ruszał termin składania wniosków o 300+ na rok szkolny, który zaczął się we wrześniu i w efekcie prace nad nim zostały przerwane. Teraz rząd wraca do swoich pierwotnych planów i będzie ponownie kierował projekt ustawy do konsultacji.

Z informacji umieszczonej na stronie kancelarii premiera wynika, że podstawowe warunki uzyskania świadczenia pozostaną takie same. 300+ będzie więc przysługiwać na każde dziecko zaczynające naukę (niezależnie od dochodów rodziny) w szkole do ukończenia 20. roku życia lub 24 lat w przypadku niepełnosprawnych potomków. Świadczenie będzie wypłacane zarówno na dzieci wychowywane przez biologicznych rodziców, jak i przebywające w pieczy zastępczej.


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane