statystyki

300 zł na wyprawkę w ustawie, a nie rozporządzeniu

autor: Michalina Topolewska17.02.2020, 08:08; Aktualizacja: 17.02.2020, 08:08
W tym roku jeszcze od lipca, ale w 2021 r. już od lutego, rodzice będą mogli wnioskować o przyznanie świadczenia z programu „Dobry start”.

W tym roku jeszcze od lipca, ale w 2021 r. już od lutego, rodzice będą mogli wnioskować o przyznanie świadczenia z programu „Dobry start”.źródło: ShutterStock

W tym roku jeszcze od lipca, ale w 2021 r. już od lutego, rodzice będą mogli wnioskować o przyznanie świadczenia z programu „Dobry start”.

Takie rozwiązanie znajdzie się w projekcie ustawy, który został właśnie wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Obecnie 300 zł wsparcia na rozpoczęcie roku szkolnego jest wypłacane na podstawie uchwały i rozporządzenia Rady Ministrów. Za kilka miesięcy ma się to zmienić bo zgodnie z zapowiedzią, zawarte w nich regulacje mają być przeniesione na poziom ustawy. Co istotne, taka próba została podjęta już w 2019 r. i projekt ustawy w sprawie świadczenia „Dobry start” trafił do konsultacji. Jednak procesu legislacyjnego nie udało się zakończyć przed 1 lipca, kiedy ruszał termin składania wniosków o 300+ na rok szkolny, który zaczął się we wrześniu i w efekcie prace nad nim zostały przerwane. Teraz rząd wraca do swoich pierwotnych planów i będzie ponownie kierował projekt ustawy do konsultacji.

Z informacji umieszczonej na stronie kancelarii premiera wynika, że podstawowe warunki uzyskania świadczenia pozostaną takie same. 300+ będzie więc przysługiwać na każde dziecko zaczynające naukę (niezależnie od dochodów rodziny) w szkole do ukończenia 20. roku życia lub 24 lat w przypadku niepełnosprawnych potomków. Świadczenie będzie wypłacane zarówno na dzieci wychowywane przez biologicznych rodziców, jak i przebywające w pieczy zastępczej.


Pozostało jeszcze 34% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane