Ordo Iuris i Jarosław Gowin w obronie wolności słowa na uniwersytetach. Za projektem może kryć się wiele niebezpieczeństw

autor: Karolina Nowakowska24.01.2020, 06:57; Aktualizacja: 24.01.2020, 13:18
Jarosław Gowin

Jarosław Gowinźródło: PAP
autor zdjęcia: f

20 stycznia Jarosław Gowin zapowiedział zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym. Celem, według ministra, ma być zagwarantowanie naukowcom wolności badań. Pierwsze projekty ustawy w tej sprawie trafiły już do Sejmu. Liczba mnoga nie jest przypadkowa, bowiem dwa - jak zauważa Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej, bliźniaczo do siebie podobne - założenia projektu przedstawił nie tylko minister, ale także organizacja Ordo Iuris. Z pierwszych komentarzy środowiska naukowego wynika, że mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (48)

  • gość (2020-01-24 08:39) Zgłoś naruszenie 3271

    A to jak lewackie poglądy są głoszone na uczelniach to jest ok . Jak te o tradycyjnych zapisanych w konstytucji wartościach to są niedobre. Takie podejście po doktoracie na sorosiastej uczelni .

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Ehhghhh(2020-01-24 08:52) Zgłoś naruszenie 2958

    Na uczelnich,podobnie jak w sądach istnieje potęzna sitwa postkomunistyczna,będąca wynikiem chlania bolków z solidarnościbz SB w Magdalence.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • july04(2020-01-24 08:54) Zgłoś naruszenie 353

    Z wolnością wiąże się też odpowiedzialność. Jeśli ktoś ma prawo wygłaszać głupoty, to inni mają prawo uważać go za głupca. Natomiast takie rzeczy jak egzaminy np. powinny sprawdzać wiedze studentów zgodną z powszechnie zweryfikowaną wiedzą ludzkości nadany temat.

    Odpowiedz
  • sh(2020-01-24 09:08) Zgłoś naruszenie 2311

    Gooowin to TW Gender

    Odpowiedz
  • Hank(2020-01-24 09:18) Zgłoś naruszenie 2444

    Mafia komunistyczna na uczelniach jest taka sama jak w sądach.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Gdansk(2020-01-24 09:35) Zgłoś naruszenie 188

    Niedawno młody naukowiec z Politechniki Gdanskiej ośmielił się zaprotestować,ze "starzy"blokują dostęp młodym do kasy jaką panstwo daje na badania.No i chłop ma powazne kłopoty.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • socjolog(2020-01-24 10:13) Zgłoś naruszenie 3115

    Co oznacza normalna rodzina? Jako socjolog wiem co oznacza dobra rodzina, natomiast normalna jest pustym frazesem. W dobrej rodzinie nie ma: pijaństwa, papierosów, czy jeszcze gorszego szajsu narkotyków, nie ma rozwodów, zdradzania małżonków. Dobrych rodzin w Polsce nie ma, bo albo występuje w nich wynaturzony nałóg tytoniowy, albo rozwody, przemoc. Dobra rodzina nie zależy od płci ani orientacji seksualnej osób składających się na nią. Lewactwo tak naprawdę w Polsce miesza się z prawactwem. Przeciętny obywatel ma lewackie poglądy (ANIA aborcja in vitro, narkotyki czy antyklerykalizm) i łączy je z najgorszymi często z prawackimi nienawiścią do inności. Jak widzę te patologiczne zdegenerowane rodziny, gdzie mamusia i tatuś z papierosem w dziobie, to wiem, że zło jest najłatwiejsze i najbardziej banalne. Gdyby ci nienawistnicy atakujący osoby homoseksualne mieli do zaoferowania prawdziwe wartości - szacunek dla siebie i innych w postaci braku nałogów, nasze społeczeństwo nie byłoby skrajnie zdegenerowane.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Dziadek wnuków(2020-01-24 10:29) Zgłoś naruszenie 4515

    W VI czy XIV wieku, co właściwie nie sprawia różnicy, wylądujemy na początku XXI wieku ? Ordo Iuris [akolita kościoła] z p.Gowinem " [demagog] ... w obronie wolności słowa na uniwersytetach" !! Czyli w murach Alma Mater - uznawanych za świątynie wiedzy, mądrości i tolerancji ! Koń się uśmieje, kogut zapieje, ale człowiek rozumny zatrwożony będzie, bo wie, że zbliża się zagłada rozumu. Ponownie miliony co światłych ludzi wyemigruje do krajów, gdzie nie ideologia partyjna czy kościelna, a wynalazek służący ludzkości jest w cenie ! Stare porzekadło odpowiada na podobne uczynki ; dlaczego jesteś biedny ? Boś głupi ! A dlaczego głupi ? Boś biedny. I tak kolo się zamyka ! PIS-komuna desygnuje do dyskusji, i ustalenia odpowiednich, obowiązujących kryteriów starego lisa, jakim jest p. Gowin, i wsteczną, zakorzenioną jeszcze w I wieku instytucję, która jest na usługach obcego państwa, jakim jest Watykan. I to jest ich modus operandi ... schemat synchronizacji, koordynacji i metod działania kamaryli prezesa !! Ładnymi słowy w pięknej otoczce zamknąć buzie swoim przeciwnikom politycznym. Dziś niejaki Kowalski [chyba od młota] w randze wiceministra Polskiego Rządu powiada, że w nosie ma orzeczenie Sądu Najwyższego !! Wysokiej rangi urzędniczyna z pogardą się wypowiada o wyroku w imieniu Rzeczypospolitej !!! To dziś, a co jutro będzie ? Co gdy tysiące skazanych za rozboje, gwałty i morderstwa pójdą jego śladem, to samo rzekną i opuszczą więzienia choćby na własną rękę ?! Co będzie, gdy kibole tak samo rzekną ?!! Anarchia to za małe określenie. Tak samo główkują jak przejąć Uniwersytety, ostanie oazy ludzi myślących, a gdy przejmą to już oddziały szpitalne będzie można pozamykać, bo przecież modlitwa każdego z nas uzdrowi. PS - Teraz oczekujmy drodzy rodacy, gdy parlament ten nas wiejski, bo z Wiejskiej, uchwali prawo pierwszej nocy utrwalając nas w mrocznych wiekach średniowiecza, ustanawiając tym samym Prawo Zwyczajowe ! Dla homo erectus przewodnim było - " więcej znaczy rozum niż siła" , dla pisowców na odwrót !

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Piotr.L(2020-01-24 10:39) Zgłoś naruszenie 2316

    Tak spytam z ciekawości czy te tzw ordo luis to jest takie NSDAP czy Szwadrony Śmierci ? Może ktoś mi podpowie bo na forum chorych psychicznie takiej choroby nie znalazłem

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • stasia(2020-01-24 10:44) Zgłoś naruszenie 2213

    ludzie skonczcie z wypisywaniem glupot masa komunistyczna kasta ile to lat po komunizmie jesli nie ma cie cos madrego na temat poprawienia nauki doradzic to lepiej nie pisac

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Paweł(2020-01-24 12:09) Zgłoś naruszenie 1211

    Tak i znów to samo kłótnie o coś tak łatwego w zrozumieniu. Student powinien poznać przede wszystkim prawdę . Przecież sprawy istnienia rodziny nie można przedstawić w sposób inny jak tylko samica , samiec i potomstwo . Zarówno odnosząc się do religii jak i natury jest to jedyny możliwy model rodziny. Dwie osoby homoseksualne nie stworzą rodziny , a więc nie mogą nią być przecież to takie logiczne. Czy w dzisiejszych czasach tak proste tematy wymagają jakiś dziwnych tłumaczeń ? Czy ciało naukowe jest już tak zidiociałe że nie jest w stanie znieść rzeczywistości i na siłę studentom trzeba wkładać do głowy jakieś dziwne zmutowane tęczowe ideologie ?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Kosynier Polski(2020-01-24 13:38) Zgłoś naruszenie 222

    Pomysł p. Gowina na demolkę nauki jest kalką pomysłu tego od sprawiedliwości !! Całkowicie rozwalić a zasady uznaniowości pozostawić swoim ! Ale w naprawie naszych sądów wystąpił już jeden odważny sędzia, który w majestacie Rzeczypospolitej wymierzył karę grzywny dwa razy po 3 000 zł urzędniczcie Sejmu za odmowę wykonania wyroku ! Ale uwaga, ten sam sędzia na tym samym posiedzeniu wezwał ministra od [ponoć] sprawiedliwości do przesłania list w terminie 7 dni pod rygorem kary grzywny !! Oj będzie się działo !!! My lub oni, sprawiedliwi przeciwko zmanipulowanym, oświeceni kontra zaścianek !

    Odpowiedz
  • Jaro Aleks Cern(2020-01-24 15:17) Zgłoś naruszenie 143

    Wkrótce wykładowcami będą księża, którzy wciskać będą do głów "jedyną, niepodważalną prawdę" i udowodnią, że Ziemia jest płaska, niewolnictwo było miłością, pedofilia jest miłością, monarchia kościelna to czysta demokracja, zachłanność i bogactwa kleru to skromność, a bicie opozycji to miłość bliźniego...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • bzdury, bzdury(2020-01-24 15:40) Zgłoś naruszenie 90

    Czy będę mógł w ramach "wolności słowa" rozpowszechniać tezy Płaskoziemców? Że żyjemy na płaskim placku otoczonym murem lodowym Antarktydy o wysokości 20 metrów - żeby się morza nie wylały? Albo szerzyć religię Wielkiego Potwora Spaghetti lub Niewidzialnego Różowego Jednorożca?

    Odpowiedz
  • leo(2020-01-24 16:52) Zgłoś naruszenie 213

    Wolność słowa powinna być gwarantowana przez konstytucję wszystkim. Trzeba przytrzeć nosa lewakom z tą mową nienawiści i z tym gender-cyrkiem. Każdy powinien móc mówić wszystko co chce, a kto zostanie pomówiony, będzie miał prawo odwołać się do sądu, ale bez gigantycznych odszkodowań, t ylko z wymogiem "odszczekania" w tym samym medium, na koszt mediu, które opublikowało pomówienie. Ponieważ dla gazety koszt szpalty czy dla serwisu koszt przestrzeni na stroni, nie jest gigantycznym obciążeniem, egzekwowanie tego nie będzie naruszać wolności słowa. Proste rozwiązanie i powszechne.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Steven Pinker(2020-01-29 15:46) Zgłoś naruszenie 10

    Zamiast pisać bzdety trochę poczytajcie. Political correctness to wynalazek marksistów, knebel dla rozumu. W jego wyniku górę wzięły doktryny moralne nad faktami naukowymi. Problem dotyczy całego świata zachodniego, a uniwersytety są wylęgarnią tej choroby. Młodzi w imię pięknych haseł słuchają syrenich śpiewów. Piszą o tym naukowcy badający fakty. Podkreślam naukowcy ... a nie lewicowi aktywiści jakich jest dziś większość na uniwersytetach.

    Odpowiedz
  • Alan Bloom(2020-01-29 15:58) Zgłoś naruszenie 10

    "Za projektem może kryć się wiele niebezpieczeństw" - przekaz podprogowy. Teza z góry ustalona. "Pomysł Gowina na rozmontowanie (sic!) nauki jest charakterystyczny dla dzisiejszej prawicy" - wszak najlepsza nauka to ta ... lewicowa. Oderwana od faktów naukowych, albo pomijająca te niewygodne. Wszak cel uświęca środki. Cały artykuł to jedynie zlepek opinii i dowód określonego światopoglądu młodej autorki. Żadnej poważniejszej analizy a są monumentalne dzieła w literaturze opisujące stopniowy uwiąd uniwersytetów. Napisane dekady temu … niestety bardzo prawdziwe. Np. "The Closing of the American Mind"

    Odpowiedz