NIK: Egzaminy maturalne do poprawki. Niski próg demotywuje uczniów

autor: Artur Radwan30.12.2019, 19:00
Kontrolerzy wskazują, że próg zdawalności egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe wynosi 50 proc. dla części teoretycznej i 75 proc. dla części praktycznej.

Kontrolerzy wskazują, że próg zdawalności egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe wynosi 50 proc. dla części teoretycznej i 75 proc. dla części praktycznej.źródło: ShutterStock

Resort edukacji powinien zbadać zasadność i skutki funkcjonowania 30-proc. progu zdawalności egzaminu maturalnego oraz rozważyć jego podwyższenie. Tak niski próg jest szkodliwy dla polskiej oświaty, oddziałuje negatywnie na pracę dydaktyczno-wychowawczą i wpływa demotywująco na uczniów. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK).

Kontrolerzy wskazują, że próg zdawalności egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe wynosi 50 proc. dla części teoretycznej i 75 proc. dla części praktycznej.

Przypominają, że system egzaminów zewnętrznych funkcjonuje od 1999 r. To wystarczający czas, aby MEN przeprowadził jego ewaluację. Kontrola wykazała, że w latach 2007–2018 na modernizację systemu wydano 304 mln zł, ale nie przyczyniło się to do jego unowocześnienia. Według NIK 57 mln zł wydanych w okresie 2007–2013 zostało zmarnowanych, bo środki te przeznaczono na dwa projekty, których wdrożenie zakończyło się niepowodzeniem. Jeden z nich to e-ocenianie, który miał zapewnić wysoką rzetelność oceniania zadań otwartych. Drugi to bank otwartych zadań, który został wykorzystane w minimalnych zakresie.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Wkurzona(2019-12-31 09:48) Zgłoś naruszenie 150

  Nauczyciele mówili o tym od początku istnienia tzw, nowej matury ale kto by ich słuchał. To nieroby, głupole niewykształcone są.....A teraz czas na noworoczny hejt na nich

  Odpowiedz
 • Igor(2019-12-30 22:50) Zgłoś naruszenie 91

  Nareszcie. Koniec ściemy 50% minimum

  Odpowiedz
 • Anka(2020-01-05 18:47) Zgłoś naruszenie 03

  "...próg zdawalności egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe wynosi 50 proc. dla części teoretycznej i 75 proc. dla części praktycznej..." Całe lata tłucze się dzieciakom do głowy specjalistyczną wiedzę. Wmawia im, że bez jej znajomości nie dadzą sobie rady w dorosłym życiu zawodowym. Wymyśla egzaminy, których nie zdał by niejeden z pedagogów uczących te dzieciaki. Potem rzeczywistość ściąga ich na ziemię, jak nie mogą dostać pracy w wyuczonym zawodzie, albo dostają taką, którą mogłaby wykonywać tresowana małpa... Więc jaki sens w tym całym wyśrubowanym systemie egzaminacyjnym?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane