statystyki

NIK: Egzaminy maturalne do poprawki. Niski próg demotywuje uczniów

autor: Artur Radwan30.12.2019, 19:00
Kontrolerzy wskazują, że próg zdawalności egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe wynosi 50 proc. dla części teoretycznej i 75 proc. dla części praktycznej.

Kontrolerzy wskazują, że próg zdawalności egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe wynosi 50 proc. dla części teoretycznej i 75 proc. dla części praktycznej.źródło: ShutterStock

Resort edukacji powinien zbadać zasadność i skutki funkcjonowania 30-proc. progu zdawalności egzaminu maturalnego oraz rozważyć jego podwyższenie. Tak niski próg jest szkodliwy dla polskiej oświaty, oddziałuje negatywnie na pracę dydaktyczno-wychowawczą i wpływa demotywująco na uczniów. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK).

Kontrolerzy wskazują, że próg zdawalności egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe wynosi 50 proc. dla części teoretycznej i 75 proc. dla części praktycznej.

Przypominają, że system egzaminów zewnętrznych funkcjonuje od 1999 r. To wystarczający czas, aby MEN przeprowadził jego ewaluację. Kontrola wykazała, że w latach 2007–2018 na modernizację systemu wydano 304 mln zł, ale nie przyczyniło się to do jego unowocześnienia. Według NIK 57 mln zł wydanych w okresie 2007–2013 zostało zmarnowanych, bo środki te przeznaczono na dwa projekty, których wdrożenie zakończyło się niepowodzeniem. Jeden z nich to e-ocenianie, który miał zapewnić wysoką rzetelność oceniania zadań otwartych. Drugi to bank otwartych zadań, który został wykorzystane w minimalnych zakresie.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Wkurzona(2019-12-31 09:48) Zgłoś naruszenie 150

  Nauczyciele mówili o tym od początku istnienia tzw, nowej matury ale kto by ich słuchał. To nieroby, głupole niewykształcone są.....A teraz czas na noworoczny hejt na nich

  Odpowiedz
 • Igor(2019-12-30 22:50) Zgłoś naruszenie 91

  Nareszcie. Koniec ściemy 50% minimum

  Odpowiedz
 • Anka(2020-01-05 18:47) Zgłoś naruszenie 03

  "...próg zdawalności egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe wynosi 50 proc. dla części teoretycznej i 75 proc. dla części praktycznej..." Całe lata tłucze się dzieciakom do głowy specjalistyczną wiedzę. Wmawia im, że bez jej znajomości nie dadzą sobie rady w dorosłym życiu zawodowym. Wymyśla egzaminy, których nie zdał by niejeden z pedagogów uczących te dzieciaki. Potem rzeczywistość ściąga ich na ziemię, jak nie mogą dostać pracy w wyuczonym zawodzie, albo dostają taką, którą mogłaby wykonywać tresowana małpa... Więc jaki sens w tym całym wyśrubowanym systemie egzaminacyjnym?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane