statystyki

Czy należy zabronić korzystania ze smartfonów i tabletów podczas zajęć

autor: Stanisław Cichocki22.11.2019, 20:00
tablety-szkoła

Kessel, Hardardottir i Tyrefors wskazują na kilka mechanizmów, które tłumaczą rozbieżność pomiędzy ich wynikami a wcześniejszymi badaniami Belanda i Murphy’ego. Wynikają one przede wszystkim z tego, że w Szwecji nauczyciele sami, niezależnie od polityki placówki, mogą zabronić korzystania z telefonów komórkowych podczas prowadzonych zajęć.źródło: ShutterStock

Część szkół zabrania dziś wykorzystywania smartfonów i tabletów podczas zajęć, argumentując, że rozpraszają i w związku z tym utrudniają naukę. Z drugiej strony używanie tych urządzeń w trakcie lekcji – np. do wyszukania potrzebnych informacji – mogłoby pomagać w przyswajaniu wiedzy. Czy należy więc zabronić korzystania z nich podczas zajęć, czy też nie?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Louis-Philippe Beland (Uniwersytet Stanowy w Luizjanie) oraz Richard Murphy (Uniwersytet Teksański w Austin) przeanalizowali funkcjonowanie zakazu używania telefonów komórkowych w szkołach w Wielkiej Brytanii w 2013 r. Wykorzystali do tego dwa źródła danych, z których jedno obejmowało wyniki uczniów z obowiązkowych egzaminów zdawanych w wieku 16 lat. W szkołach, w których wprowadzono zakaz korzystania z telefonów komórkowych, oceny z testów poprawiały się. Najbardziej w przypadku uczniów, którzy wcześniej osiągali słabe wyniki w nauce. Z kolei szlaban na używanie smartfonów nie wpływał na wyniki z egzaminów bardzo dobrych licealistów. Beland i Murphy wnioskują, że wprowadzenie przez szkoły zakazu używania telefonów komórkowych na lekcjach jest tanim sposobem na poprawienie ocen słabszych uczniów, a co za tym idzie – na ograniczenie nierówności edukacyjnych.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane